Meghirdette ősszel induló képzéseit a Hagyományok Háza: szeptembertől a hagyományos mesterségbeli, kézműves képzéseken túl ismét lehet majd népzenét, néptáncot és hagyományos mesemondást is tanulni.

A Hagyományok Háza képzési rendszere három pilléren nyugszik: az államilag elismert, népi kézműves szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseken, a pedagógusok és közművelődési szakemberek módszertani és kompetenciafejlesztésére szolgáló 30-120 órás akkreditált képzéseken, valamint a naprakész szaktudást bővítő szakmai továbbképzéseken. Az évente 30-35 meghirdetett képzésen megközelítőleg 500 hallgató vesz részt a Budai Vigadó épületében található központban, de ezen kívül a Hagyományok Háza Hálózatának köszönhetően vidéken, sőt a határon túl is hirdetnek meg képzéseket. Az oktatói bázishoz nagyságrendileg száz fő tartozik, akik országosan elismert mesterek és kutatók. “Felnőttképzési rendszerünk hidat ver múlt és jövő közé: mesterségeket adunk át, miközben digitális eszközökkel – e-learning modulokkal, portfólió-alapú értékeléssel – tesszük elérhetővé a tudást mindazok számára, akik alkotással, tanítással, közösségszervezéssel kívánnak hozzájárulni kulturális örökségünk fenntartásához” – mondta el Both Miklós főigazgató.

Az őszi időszakban három akkreditált képzés indul. Akiket a kézművesség érdekel, azok a bútorfestés és mézeskalácskészítés szakmákban merülhetnek el, míg a magyar népmese iránt érdeklődők a hagyományos mesemondás alapjait sajátíthatják el akkreditált képzés formájában. Továbbképzéseket is tartanak a nemezkészítők, a szőnyegszövők és a takácsok részére, akik 20, illetve 40 órában bővíthetik már meglévő ismereteiket, de a néptánccsoportot vezetők is bekapcsolódhatnak szeptembertől a képzések sorába, és megtanulhatják hogyan válik a tánc színpadi műalkotássá, méghozzá olyan tapasztalt koreográfusoktól, mint Mihályi Gábor vagy Fundák Kristóf.

A népzenészek is naprakész szaktudást kaphatnak egy négyalkalmas tematikus továbbképzésen, hogy mélyebb ismereteket szerezzenek a néptánc zenei kíséretének hagyományairól, stílusairól és technikai sajátosságairól. Ezen kívül egynapos továbbképzést is hirdetnek a kosárfonóknak műhelymunka részeként, a kétéves, szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseket pedig 2026. februárjában indítja el az intézmény, amely során nemezkészítő, kosárfonó, szőnyegszövő és takács mesterségek tudásának alapjait lehet elsajátítani teljesen a kezdő szinttől.

Kiemelt kép: Pillanatkép a Hagyományok Háza szakmai élménynapjáról (Fotó: Dusa Gábor)