A Néprajzi Múzeum 2024-ben meghirdetett FÉRC pályázatának célja, hogy a múzeum költözése után történő revízió következményeként felszabaduló textíliák új életet kapjanak. A felhívásra több, mint száz kreatív pályamunka érkezett be, melyek közül végül hármat emelt ki a zsűri. A pályázat lezárásaképp a megvalósult darabok pop up kiállításon kerülnek bemutatásra.
A pályázat első helyezettje Karakó Zsana Lampala c. munkája lett, mely egy modern designt és tradicionális technikákat ötvöző gyűrű. Különdíjban részesült Szász Zsófia Rétegek című pályamunkájával, sorozatában rétegesen együtt léteznek a régi műtárgyak motívumai az új formákkal az általa készített hímzéseknek köszönhetően. Szintén különdíjat kapott Yosihara- Horváth Hanga az anyagok kreatív és fenntartható felhasználásáért.
A Néprajzi Múzeumban februárban a Hónap műtárgya az általunk ismert farsangi szokások latin-amerikai megfelelőjét, a karneválokat helyezi középpontba. A díszes orurói Diablo és Diableza jelmezek megtekinthetőek a múzeum Damjanich utcai bejáratánál. Az intézmény a karneváli jelmez bemutatásával már farsangi ünnepségére készül, a programkavalkádra 2025. február 22-én szombaton várja a közönséget.
A karnevál Latin-Amerika szerte az egyik legjelentősebb ünnep. Szinte minden településen megrendezik, de több országban is van olyan város, amelyet a karnevál origójának tekintenek. A karneváli előkészületek novemberben kezdődnek, ekkor áll össze a családokból, baráti és munkahelyi társaságokból verbuválódott közel 50 tánccsapat, akik az általuk választott zenekarral együtt gyakorolnak.
A 12. századi Katalóniáig visszavezethető ördögtánc a jó és a rossz küzdelmét jelképezi. Szent Mihály arkangyal és angyalai mérkőznek meg Luciferrel és démonaival. Az orurói karnevált 2001 óta az UNESCO a szellemi világörökség részeként ismeri el.
Kiemelt kép: Farsang és FÉRC a Nemzeti Múzeumban (Fotó: Garai Edit, Néprajzi Múzeum)