Idén, immáron hatodik alkalommal találkozhat a közönség a nemzetközi irodalmi élet legizgalmasabb arcaival a PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivál, a Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesület és a Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében. Korábban már hírt adtunk egyes írók Budapestre érkezéséről, most azonban egy cikkbe gyűjtöttük össze a fesztivál teljes beszélgetéssorozatát. A fesztivál programjai között nemcsak felolvasások és beszélgetések szerepelnek, hanem szakmai workshopok, koncertek, kiállítások, gyerekprogramok is várják a látogatókat.
A háromnapos fesztivál első napján, szeptember 26-án, csütörtökön 17 órától Benjamin Chaud francia illusztrátorral, gyerekkönyvíróval Szabó T. Anna beszélget majd a Három Hollóban. Chaud világa olyan szemléletet tükröz, amelyben az állatoknak és embereknek egyaránt helye van, ahol a részletek teszik teljessé az egészet, és amelyből sosem hiányozhat a humor. Csodálatos történeteket mesél el képekkel és szavakkal az általa írt és illusztrált Une chanson d’ours – Egy medve dala című könyvében is, amellyel meghódította szinte az egész világot. Őt követi a fellépők sorában az olasz származású, de Berlinben élő Vincenzo Latronico, akinek első könyvét (A tökéletesség) gyakran kapcsolják Georges Perec A dolgok és Annie Ernaux Évek című regényéhez. A szerzővel a PesTexten Puskár Krisztián fog beszélgetni. A nap utolsó vendége az 1991-es születésű fantasy-szerző, Samantha Shannon lesz, akivel Kleinheincz Csilla író, szerkesztő, műfordító beszélget a Három Hollóban.
Másnap, szeptember 27-én a beszélgetések sorát Philippe Brenot nyitja, A szex hihetetlen története című képregény írója humoros, mind a francia, mind a világ szextörténetének fontos állomásait bemutató könyvében javaslatokat tesz arra, hogyan beszéljünk a szexualitásról, tabuk nélkül. Az alkotót Jeney Zoltán író, műfordító kérdezi majd, a PesText Fesztivál ezen programján csak 18 éven felüliek vehetnek részt. Szintén a pénteki nap vendége lesz Gunnar Garfors, norvég médiaszakember, író és világutazó, akinek nevéhez ez utóbbi minőségben több világrekord is fűződik, 2014 szeptemberében például barátaival 24 óra alatt 19 országot látogatott meg. A Cser Kiadó gondozásában megjelent, Ahol csak a madár jár című kötetével bennünket is utazásra invitál a világ legritkábban látogatott országaiba: Guinea, Mauritánia, Líbia, Türkmenisztán, Afganisztán, Kiribati, Nauru, Sao Tomé és Principe vagy Dél-Jemen. A szerzővel Szűcs Péter író, a PetersPlanet.travel blog alapítója beszélget. A napot egy másik norvég szerző, Per Petterson zárja: az Irány Szibéria, Az átkozom az idő folyamát, a Lótolvajok, a Megtagadom és a Férfiak az én helyzetemben című, életrajzi elemeket sem nélkülöző, számos díjat elnyerő regények szerzőjével Vajna Ádám beszélget. A Scolar Kiadó az író Budapestre érkezése alkalmából jelenteti meg az író legelső regényét Szájában hamu, cipőjében homok címmel.
Szeptember 28-án az izlandi Yrsa Sigurðardóttir érkezik elsőként a Három Hollóba. A szerző Az utolsó rítus című regényét több mint 30 nyelvre fordították le, és amellett, hogy 2011-ben elnyerte az Izlandi Krimi-díjat, építőmérnökként dolgozik, sőt, gyerekkönyveket is ír. Az írónővel 17 órától Molnár T. Eszter beszélget. Fiona McPhillips, a nemzetközi hírű írónő, első, magyar nyelven megjelent kötetének, A hallgatás sebei című bestsellerének bemutatójára érkezik Budapestre, a PesText fesztiválra. A megrendítő thriller, amely a kiskorúak ellen elkövetett szexuális zaklatásokról szól, máris komoly nemzetközi visszhangot váltott ki. McPhillips stílusa a Dennis Lehane-i neonoir legjobbjait idézi, és a legendás Stephen King figyelmét is felkeltette. 18 órától Smid Róbert irodalomtörténész, kritikus beszélget a szerzővel. Az idei programsorozatot Szergej Tyimofejev, Lettországban élő orosz költő, író, médiaművész szereplése zárja. A szerző eddig nyolc verseskötetet adott ki, ezek közül négyet Lettországban, hármat Oroszországban és egyet Olaszországban. Az elsők között jelentkezett videóköltészettel a posztszovjet térségben, az Orbita művészcsoport aktív tagja, amely a különböző kreatív műfajok és médiumok közötti párbeszéd megteremtését tűzte ki célul. A Replika című verseskötete itthon a Prae Kiadó gondozásában jelent meg, többek között erről is beszélget vele 19 órakor Terék Anna költő, műfordító.
A PesText Fesztivál idei sztárvendége J. D. Barker lesz, a kortárs thriller és krimi egyik legmenőbb alakja, aki a sci-fi és a horror műfajában is kipróbálta magát. A negyedik majom-trilógiát a hazai Moly is a legjobb krimik közé sorolja, de Barker azóta számos más regénnyel is bizonyított. Népszerűségét jól jelzi, hogy James Patterson imád együtt dolgozni vele (eddig már négy könyvet írtak együtt), és nem feledkezhetünk meg a Dacre Stokerrel közösen írt Dracul című művéről sem, amely Bram Stoker klasszikus regényének hivatalos előzményeként született, és hazánkban is rendkívüli népszerűségnek örvendett. Vele szeptember 27-én, pénteken 18 órakor találkozhatnak az olvasók – a nagy érdeklődésre való tekintettel azonban a helyszín a Marczibányi Téri Művelődési Központ lesz, ahol az íróval Benedek Márton újságíró, dj beszélget.
A fesztivál programjaira a belépés ingyenes, a beszélgetéseken szinkrontolmács működik közre. A meghívott szerzők a beszélgetések után dedikálják is műveiket, a könyvek megvásárlására a helyszínen is lehetőség nyílik.
Kiemelt kép: Gunnar Garfors (Fotó: a szerző archívuma), Yrsa Sigurðardóttir (Fotó: Lilja Birgisdóttir), Per Petterson (Fotó: Andreas Bardell)