Augusztus 24. és szeptember 13. között rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, ahol a hat vidéki és határon túli nagyszínpadi alkotás, illetve a hat budapesti kamaraelőadás versenyén túl idén először a színészképző iskolák is bemutatkozhatnak egy-egy vizsgaelőadással, hogy a következő generáció tehetségeit is felfedezhesse a budapesti közönség.
A Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében 12. éve futó zsűrizett mustra többek között azzal a céllal jött létre, hogy Budapestre hozza a főváros határain túli színházi élményeket. Peremartoni Krisztina, az intézmény művészeti tanácsadója Benkő Nórával, a színház igazgatónőjével és művészeti vezetőjével karöltve évről-évre többszáz magyar nyelvű előadás közül választják ki azt a 12, magas szakmai minőséget képviselő, emlékezetes és tanulságos alkotást, amelyet a nyári seregszemle keretein belül a budapesti közönség is megismerhet. Az eleinte egy helyszínes, hét előadást bemutató esemény 2023-tól új szekcióval bővült, a szervező csapat a nagyszínpadi művek mellé kamaraelőadásokat is meghívott a programba, amelyeket az intézmény margitszigeti helyszínén, a Kristály Színtér színpadán láthattak a nézők.
Idén a Városmajorban a Történt egyszer Újvidéken (Újvidéki Színház), a Hóhérok (tatabányai Jászai Mari Színház), a Liliom (Budaörsi Latinovits Színház), Az igazság gyertyái (marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat), az Iráni konferencia (sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház) és a Gyévuska (Miskolci Nemzeti Színház) című előadások mutatkoznak be. A Kristály Színtérben a Katona József Színház Cigány Mózes, a 6SZíN Kizárólag az utókor számára, a Pesti Magyar Színház Tizenhét hattyúk, az Orlai Produkciós Iroda Lélegezz, a FÜGE Produkció Milf című előadása, valamint Márfi Márk önálló estje, a Telik lesz látható.
2024-ben újdonságként gazdagodik a Szemle Plusz kínálata: ezúttal hat színi iskola is bemutatkozik – versenyen kívül – egy-egy vizsgaelőadással a rendezvényen. A Freeszfe Egyesület, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Pesti Magyar Színiakadémia, a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium, a Keleti István Művészeti Iskola és a kaposvári Rippl-Rónai Művészeti Intézet fiatal tehetségeit láthatjuk az OFF-program keretében.
Kiemelt kép: Jelenetkép a Jászai Mari Színház Hóhérok című előadásából (Fotó: Sipos Zoltán)