Az amerikai építész szakmát is elvarázsolta a Magyar Zene Háza, ugyanis a tengerentúl legrangosabb építészeti megmérettetésén, az Architecture MasterPrize (AMP) versenyén elnyerte az Architectural Design of the Year elismerést. Az építészekből, művészekből, kurátorokból, egyetemi oktatókból álló zsűri az elbírálás során a japán Sou Fujimoto által tervezett városligeti épület inspiráló és innovatív jellegét emelte ki. A Magyar Zene Háza nem csak Magyarország legtöbbet díjazott fejlesztése lett, hanem Európa egyik legelismertebb épületévé vált és a tengerentúlon is bekerült a legjobbak közé.

Az elismerést Baán László, a projekt miniszteri biztosa vette át csütörtökön a bilbaói Guggenheim Múzeumban rendezett ünnepségen. A miniszteri biztos a díjátadón elmondta: a Liget Budapest projekt ma Európa legnagyobb léptékű kulturális tartalmú városfejlesztési projektje. A 2011-ben indult fejlesztés a park hagyományait szem előtt tartva, de 21. századi módon gondolja újra a városrészt. A miniszteri biztos hangsúlyozta: a projekt már most jelentős eredményekkel bír, de még közel sem ért a végére: a legnagyobb és legfontosabb fejlesztése, a Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett, csaknem ötvenezer négyzetméteres Új Nemzeti Galéria felépítése az elkövetkezendő évek feladatai közé tartozik. Éppen a bilbaói Guggenheim példája mutatja, hogy egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő új múzeum nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a megújult Városliget felkerüljön Európa kulturális térképére.

Baán László a díjátadón kiemelt köszönetet mondott a Magyar Zene Háza tervezőjének, Suo Fujimotónak, akinek világviszonylatban is kiemelkedő értékű, egyedi és minden ízében a városligeti helyszínre álmodott építészeti remekműve immár a magyar főváros különlegesen gazdag építészeti örökségének szerves része lett, hasonlóan Budapestnek olyan, kiemelkedő rangú külhoni mesterek által az elmúlt száz-százötven évben tervezett építészeti alkotásaihoz, mint a város egyik jelképévé vált Lánchíd vagy akár a Magyar Tudományos Akadémia, a Vígszínház és a Nyugati pályaudvar épületei.

Kiemelt kép: Magyar Zene Háza (Fotó: Palkó György)