Május 2. és 21. között rendezik meg a CSET (Család, Egyén, Társadalom) FESZTet a Jurányi Inkubátorházban, amely idén is több érdekes programmal, előadással várja az érdeklődőket.
A FÜGE produkciós és ernyőszervezet 2021-ben számos partner bevonásával szervezte meg a fesztivál első kiadását Anyacsak1 címmel, ahol a színházi előadások, beszélgetések, műhelyfoglalkozások a szülővé válás és nem válás témáját járták körül tabuk nélkül. A második kiadásban tágítják a perspektívát: a család és abban az egyén helyzete és mozgástere a társadalom kontextusában válik tágan értelmezett témává. Foglalkoznak a gazdasági keretek, a társadalmi elvárások, tradíciók és előítéletek individuumra gyakorolt hatásaival, amelyek befolyásolják a családon belüli szerepeket, a családhoz, mint mikrokörnyezethez való viszonyrendszert. Ugyanakkor vizsgálják az egyén környezet iránti felelősségét, családon belül betöltött szerepét, társadalmi szerepvállalását is.
A programban a meghívott színházi előadások mellett kiemelten fontosak a zárt műhelymunkák és a nyilvános beszélgetések, befogadók, résztvevők, alkotók közötti találkozási lehetőségek. Ami még újdonság, hogy földrajzilag is tágították a nézőpontot: a fővárosi színházak mellett, vidéki partnereket is bevonnak és a hazai munkák bemutatása mellett nemzetközivé szélesítik a programot. Május 2-án, a Vígszínház vendégjátékával (Czukor Balázs: Béranyák) veszi kezdetét a fesztivál, ezt követően olyan előadásokat láthatunk mint a Jónás Vera Experiment és a Soharóza közös koncertje, a Back-Pack – Megénekelt családi mintáink, a KB35 Színházi Nevelési Társulat és a Trainingspot Társulat Nálatok is esik?, a Füge Produkció és az ESZME Ki ölte meg az apámat vagy a KVTársulat Médeia című előadása. A nemzetközi vonalat a belga-francia Atelier 210 La Fracture című előadása, az angol Carbon Theatre Palánta / Seedling című hang- és interaktív vizuális installációja a klímakatasztrófáról és az anyaságról, valamint a román Platforma De Teatru Politic Matern című produkciója erősíti. Természetesen új bemutatókból sem lesz hiány: május 7-én a Született: Wágner Emese (Szentendrei Teátrum – Manna Produkció – Füge Produkció), 14-én pedig a Ki voltál, lányom? című darab premierjére válthatunk jegyet, további először lesz látható a fővárosban a szombathelyi Weöres Sándor Színház és a Füge Produkció együttműködésében létrejött Kutyabaj című Samuel Bailey-darab.
A szakmai konferenciákon többek között Geréb Ágnes („Várótermi beszélgetések” – 34. hetet betöltött várandósoknak), Kecskés Karina (Vagy nyersz vagy tanulsz – önismereti work-shop), Békési Tímea és Kreil Melinda („Napra jutni” – meseterápiás csoport szenvedélybetegségben elhunyt szülők felnőtt gyermekeinek) vendégségével tartanak beszélgetéseket. Az EMMA Egyesület témája az anyaság és aktivizmus lesz, de több külföldi meghívott is szerepel a fesztivál programjában (Helen Crevel, Anne Langford, Gianina Cărbunariu, Marika Smreková, Lenka Jaburková). A szakmai konferenciákon való részvétel ingyenes, a nemzetközi programok munkanyelve angol, a külföldi színházi előadások pedig angol és magyar felirattal láthatóak.
Kiemelt kép: Jelenetkép a Ki ölte meg az apámat című előadásból (Fotó: Gulyás Dóra)