A héten tartotta a Magyar Színház társulata az évad egyik legizgalmasabbnak ígérkező bemutatójának olvasópróbáját: Shakespeare legismertebb tragédiáját, a Hamletet Eperjes Károly állítja színpadra, Haumann Máté főszereplésével.

Politika, erkölcs, néhol erőszak, vita minden mennyiségben, főleg a családi kapcsolatok és a filozófia érzékeny témaköreit boncolgatva – foglalhatnánk össze mindössze másfél sorban az avoni hattyú egyik legtöbb feldolgozást megélő drámáját. Ám a Hamlet még ennél is több, megrendítő lélektani tanulmány, amely 1599-es megíródása óta minden korban képes a legfontosabb társadalmi és emberi értékekről fogalmazni, mindezt az abszurd, a krimi, néhol a humor, de leginkább a tragédia izgalmas eszközeivel élve.

Hamlet külföldi egyetemi tanulmányait követően hazatér Dániába, ahol virágzó királyság és szerető szülei helyett egy felforgatott és rabigában senyvedő országot talál, amelyben nagybátyja, Claudius az uralkodó, és aki mellett ott áll az anyja, Gertrud is, immáron nem a fiatal herceg nemrég elhunyt apját gyászoló özvegyként, hanem boldog feleségként. Hamlet egyetlen utat lát maga és népe számára, hogy minden egyes hazugság végére jár, még akkor is, ha az igazság kimondásával a családja és saját életét is kockára teszi.

A Magyar Színház előadását Eperjes Károly, Kossuth- és Jászai Mari díjas színész-rendező, a teátrum művészeti vezetőjének értelmezésében láthatják a nézők február 7-től, parádés szereposztásban. A címszerepet Haumann Máté játssza majd, partnere lesz mások mellett Gáspár Tibor (Claudius), Györgyi Anna (Gertrud), Kiss Anna Gizella (Ophelia), Reviczky Gábor (Színészkirály), és maga a rendező is színpadra lép majd az első sírásó szerepében.

Kiemelt kép: Kiss Anna Gizella és Györgyi Anna (Fotó: Kovács Milán)