Évadnyitó társulati ülést tartott a Déryné Program csapata is, akik a 2024/25-ös évadra négy bemutatóval és közel 4000 általuk szervezett előadással készülnek, mindezt ettől az évtől kezdve az országhatárokat is átlépve.

„Büszke vagyok a kollégáimra és a közösen elért sikereinkre. Öröm számomra, hogy minél szélesebb körrel meg tudjuk ismertetni a munkánkat és ezzel jópéldát mutathatunk más európai országoknak is” – fogalmazott Kis Domonkos Márk, a Déryné Program igazgatója, aki nemrég Brüsszelben az Európai Tanács Kulturális Ügyek Bizottságának ülésen mutatta be a a szervezet működését, múltját, jelenét és a hosszútávú céljait.

A Déryné Társulat sem fog tétlenkedni az évben, négy bemutatót is terveznek: elsőként, szeptember 27-én az Álmaimban Déryné című ősbemutató debütál majd Sopronban, amelyet Lukácsy György jegyez és Kis Domonkos Márk állít színpadra. November 30-án újabb ősbemutatónak ad otthont a Déryné Központ Kis Domonkos Márk rendezésében: a Szilágyi Áron által jegyzett Bajnokok bajnoka – Papp László című színdarab a legendás sportoló eltiltásának történetét dolgozza fel. Ezt követően a közönség Tamási Áron Csalóka szivárvány című művét Keresztes Attila rendezésében láthatja február 14-én, majd májusban Jókai Mór A bolondok grófja című klasszikusa kerül színpadra Fejes Szabolcs rendezésében.

A Déryné Program 2025 januárjától kiterjeszti működését a teljes Kárpát-medencére, útjára indul a Határtalan alprogram jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter. „Egy álmunk vált valóra a program határon túlra kiterjesztésével, ugyanis így a korábbiaknál is gyakoribbá válhatnak majd a Kárpát-medencei fellépések” – hangzott el Vidnyánszky Attilától.

A Déryné Program alprogramjaiban több mint 850 előadást terveznek utaztatni, ebből 130-at a Déryné Társulat fog megvalósítani. A Lázár Ervin Program közel 3000 előadást foglal majd magában a tanév során, kifejezetten az általános iskolások számára. A program célja, hogy minden gyermek számára elérhetővé tegye az előadóművészeti élményeket, függetlenül a szociális helyzetüktől vagy lakóhelyüktől. Ugyanezt a célt követve ebben az évadban is folytatódik az óvodásoknak szóló Vitéz László Program, valamint a középiskolások számára fejlesztett KultUp is, 100-100 témanappal tervezve. A művészeti tehetséggondozás keretein belül a Barangoló alprogram, a drámaíró- és előadás műhely is nyitva áll a fiatal alkotók számára az évad során.

Fontos esemény lesz a 2024. november 6-án megrendezendő konferencia is, amely az Innováció a drámaoktatásban címet viseli. Az esemény célja a drámapedagógiai óratervek bemutatása és népszerűsítése, amelyeket a KultUp program keretében fejlesztettek ki. A konferencián a szakmai közönség megismerkedhet a program által készített interaktív segédanyagokkal, filmekkel és kiadványokkal, valamint azok oktatási implementálási lehetőségeivel.

A Déryné Fesztivál, amely már hagyománnyá vált Sátoraljaújhelyen, 2025. július 16. és 20. között kerül majd megrendezésre. Az ötödik alkalommal megszervezett esemény jövőre is otthont ad majd a KultCamp-nek is, amely Rákóczi Táborban valósul meg, ahol több mint 450 középiskolás diák vehet részt az ingyenes táborban, amelynek célja az előadó-művészeti tehetségek felkutatása és támogatása.

A Déryné Társulat számára külön büszkeség, hogy Tarpai Viktória színművész államalapításunk ünnepén a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehette át, ezzel elismerve művészi munkáját és hozzájárulását a magyar színházművészethez.

Kiemelt kép: Kis Domonkos Márk (Fotó: Érdi Róbert)