89 éves korában február 26-án, szerdán este elhunyt Mécs Károly Kossuth-nagydíjas, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet művésze, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. 

Mécs Károly Budapesten, 1936. január 10-én született. A budapesti Toldy Gimnáziumban, majd Rózsahegyi Kálmán színiiskolájában kezdte tanulmányait. 1961-ben végzett Színház- és Filmművészeti Főiskolán Simon Zsuzsa osztályában, de mestere volt még Gáti József és Versényi Ida. Már 1958-tól szerepelt a Nemzeti Színházban, 1960-tól a Petőfi Színházban, 1961 és 1963 között pedig a Szegedi Nemzeti Színházban játszott, ahova Szendrő József szerződtette. 1963-tól Keres Emil és Kazimir Károly hívására a Thália/Arizona Színház és a Művész Színház társulatához szegődött, amelynek 1996-ig. volt a tagja. Évekig volt a Budaörsi Játékszín társulatának tagja, ahol rendezőként is kipróbálhatta magát több alkalommal, emellett a Karinthy Színházban, a Nemzeti Színházban, valamint a szolnoki Szigligeti Színházban is többször színpadra lépett.

Egyik leghíresebb filmszerepe a nemzetéért lángoló hazafi, Baradlay Richárd karaktere volt A kőszívű ember fiaiban, de emlékezetes alakítást nyújtott a 80 huszár, a Két emelet boldogság, az Esős vasárnap, az Élve vagy halva, az Októberi vasárnap, a Vámmentes házasság és A játékos című filmekben. Szinkronszínészként az ő hangján szólalt meg Sztogoff Mihály, Dr. Max von Guldenburg a Guldenburgok örökségében, de Mécs volt az 1976-os Lúdas Matyi animációs film narrátora és a Macskafogó Edlingtonja is.  

1970-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, 1977-ben érdemes művésszé vált, 1996-ban pedig megkapta A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét. 2002-ben kiváló művésszé avatták, 2013-ban pedig megkapta a Kossuth-díjat, illetve ugyanebben az évben Budapest díszpolgárává vált. 2016-ban a nemzet művészei közé választották a 2015-ben elhunyt Sinkó László helyére. 2021-ben Kossuth-nagydíjjal ismerték el munkásságát, majd szeptemberben bejelentette a visszavonulását. A döntését azzal indokolta, hogy szeretné nyugalomban élni élete hátralévő részét.

A család tájékoztatás szerint Mécs Károly méltósággal viselt, hosszan tartó súlyos betegség után hunyt el.

Kiemelt kép: Mécs Károly (Fotó: Cseke Csilla / MTVA)