A német-magyar kulturális kapcsolatok erősítésére együttműködési megállapodást kötött a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és a budapesti Goethe Intézet, ehhez kapcsolódóan pedig Franz Kafka életét bemutató képregényrajz-kiállítás nyílt a bibliotékában.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Magyarország legnagyobb forgalmú könyvtára és Budapest egyik meghatározó kulturális intézménye, a budapesti Goethe Intézet pedig elsődleges célként tűzte ki a nemzetközi kulturális együttműködés elősegítését, a német nyelv népszerűsítését, valamint a német kulturális, társadalmi és politikai élet megismertetését Magyarországon. A két intézmény már eddig is több közös kezdeményezéssel élt.

A mostani megállapodás eredményeként közös kulturális, tudományos, zenei és irodalmi programok, kiállítások, rendezvények valósulhatnak majd meg. Edukációs célú együttműködés részeként könyvtári programok várják majd a budapesti német nyelvű közönséget. Könyvtári-információs együttműködés részeként tapasztalatcserére is mód nyílik, különös tekintettel a zöld könyvtári kezdeményezések, a fenntarthatóság és a közösségi tudomány (citizen science) területén. Közös könyvtári projektek indulhatnak majd a magyarországi német kisebbség német tanárai és oktatási intézményei számára.

Nicolas Mahler (Fotó: Manfred Werner)

Az együttműködésnek a hétfőn megnyílt Komplett Kafka kiállítás az egyik első állomása, apropója, hogy 1924. június 3-án, éppen 100 éve halt meg az egyik leghíresebb német nyelvű író, Franz Kafka, akinek a neve csak halála után vált nemzetközileg ismertté és aki nemcsak prózát írt, hanem szenvedélyesen szeretett rajzolni is. A német nyelven alkotó, csehországi születésű író élete és karakterei az évforduló alkalmából Nicolas Mahler osztrák karikaturista és illusztrátor képregényes életrajzaiban kelnek életre. A tárlat Mahler idén megjelent Komplett Kafka című képregény-biográfiájából 20 fekete-fehér-kék képregényrajzot tár az érdeklődők elé, amelyeken megelevenednek többek között az írónak az írással való problémái, a nőkkel való kapcsolata, valamint az alkotásokon felismerhető az „átváltozás” motívuma is.

Kiemelt kép: Komplett Kafka kiállítás (Fotó forrása: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár)