Múlt hétvégén mutatták be Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban. Az éles hangú társadalomkritikától sem mentes, a komédia és groteszk határmezsgyéjén mozgó előadást Bocsárdi László rendezében tűzték műsorra.
A történet szerint Babilon királya, a nagy Nebukadnecár, koldusnak öltözve dolgozik azon, hogy megteremtse az igazi jóléti államot. Ekkor angyal száll le Babilonba, hogy a koldusnak öltözött király számára elhozza az égi kegyet. Nebukadnecár képtelen megérteni, hogy az isteni ajándék miért nem a királyt illeti, és nem tudja elfogadni az égi leányka végtelen és feltétel nélküli szeretetét. Amíg alattvalói a leányka miatt szerelmi lázban forronganak és felkelést szítanak uralma ellen, Nebukadnecár önteltségében harcba száll magával az Istennel. Dürrenmatt 1954-ben írt Angyal szállt le Babilonba című darabja a II. világháború tapasztalataiból táplálkozik, és központi témaként az autoriter vezetői attitűd veszélyeire hívja fel a figyelmet, amelynek jelei korunkban riasztó módon újra felbukkantak. A darab Hitler bukása után kilenc évvel született, és arról a történelmi figuráról szól, amely meghonosította Németországban a II. világháború borzalmaihoz vezető birodalmi gondolkodást. A mű erénye, hogy az emberi természet vizsgálata áll a középpontjában, azt a meglehetősen bizarr kérdést próbálja körüljárni, hogy az emberi természet tartalmazza azt a gátat, amely megakadályozza őt abban, hogy az életben a boldogságot válassza. Ez a gát a hiúság, amely általában a pénz és a hatalom hajszolásában ölt testet, és gőggé változva minden zsarnok legfontosabb jellemzője. Hiúsága miatt az ember képtelen felismerni azt az eredendő vágyát, hogy önmagáért, mint teremtményt szeressék.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Bocsárdi László által rendezett előadása látványos, tűzijátékszerű, multimédiás színházi röntgenfelvétel „elkorcsosuló korunkról”. Arról, hogy mindent a saját képünkre formáltunk, Isten akaratát százféleképpen félreértelmeztük, hogy csúcsra járatott egónk átvegye a teljes irányítást életünk felett. A fasizmushoz nem is kell egyéb, mint egy féktelen egójú vezető és a tömeggé fajult nemzet. A főbb szerepekben Erdei Gábor, Göllner Boróka, Pálffy Tibor, Mátray László, Márton Lóránt-László és Szalma Hajnalka látható.
Kiemelt kép: Jelenetkép az Angyal szállt le Babilonba című előadásból (Fotó: Tamási Áron Színház)