Június 12-én, csütörtökön nyílik meg az Ünnepi Könyvhét, amelyet a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) 96. alkalommal rendez meg idén. A négynapos rendezvény a Vörösmarty téren, a Vigadó téren és a Duna-korzó területén 187 kiállító 148 standdal és több mint 1100 dedikálással várja az érdeklődőket. Emellett mintegy 80 színpadi programmal, könyvbemutatókkal és könnyűzenei koncertekkel is készülnek. A Vörösmarty téren a rendezvény a Tűzoltózenekar zenés bevonulásával veszi kezdetét, majd Gál Katalin köszöntője után Lackfi János író, költő, műfordító nyitja meg a Könyvhetet, végül Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere mond köszöntőt. A megnyitó után megtartják a Szép Magyar Könyv 2024 verseny ünnepélyes díjátadóját, végül a Gryllus család tagjai mutatják be a Gryllusok című előadásukat a Vörösmarty téri színpadon.

A legszínvonalasabb kivitelezésű magyar könyveket elismerő Szép Magyar Könyv díjairól idén az MKKE elnöksége által felkért hattagú szakmai zsűri döntött: Bárd Johanna könyvtervező-grafikusművész, a zsűri elnöke, Babucs Éva, a Geopen Kiadó elnöke, Farkas Anna tervezőgrafikus, Orosz Márton tipográfus-művészettörténész, a Vasarely Múzeum igazgatója, Czeizel Balázs tipográfus-könyvtervező és Wunderlich Péter könyvtervező tipográfus. A díjat az MKKE adományozza a könyves alkotóközösségeknek és szakembereknek, de az elmúlt évtizedekben a közjogi méltóságok és magánszemélyek különdíjak felajánlásával csatlakoztak a kezdeményezéshez. A versenyen 62 kiadó és kulturális intézmény vett részt, nyolc kategóriában összesen 109 kötetet neveztek.

Pillanatkép a 95. Ünnepi Könyvhétről (Fotó: Ünnepi Könyvhét)

A Szép Magyar Könyv 2024 versenyt könyvsorozat kategóriában a Betűzgető könyvek sorozat nyerte a Cerkabella Kiadótól, szépirodalom kategóriában Kabai Lóránt El sem kezdett versek című kötete (Prae Kiadó) lett a győztes, a gyermek és ifjúsági könyvek kategóriában pedig az Amíg én oviban vagyok című kötetet (Pagony Kiadó) díjazzák. Ismeretterjesztő könyvek kategóriában Janovics Jenő – A kolozsvári filmgyártás megteremtője című kötet (Nemzeti Filmintézet Közhasznú Nonprofit Zrt.) nyert, míg a szakkönyvek között az ELTE Eötvös Kiadó Adatvizualizáció című kötete kapta az elismerést. Az Év Illusztrátora Rofusz Kinga lett az Amikor mesélni kezdtek a fák című kötetért (Pagony Kiadó). Az MKKE különdíjában részesül A Vadon legeltetése – Fás legelők, erdei legeltetés és pásztorvilág a Bakony és a Balaton vidékén és azon is túl című kiadvány a Barkavirág Egyesület kiadásában. 

A köztársasági elnök három különdíját az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött Philostratus-corvina hasonmás kiadása (MNMKK Országos Széchenyi Könyvtár), A kard regénye (Martin Opitz Kiadó) és a Szent László koronája (Iskola Alapítvány Kiadó) kapja. A miniszterelnök különdíját a Jelképek és jelentések a Bibliában I-III. című mű veheti át (Méry Ratio Kiadó), a főpolgármester különdíját pedig a Hátsó lépcsőház című kötetért a TERC Szakkönyvkiadó veheti majd át. Az MTA különdíját a Ferenczy Múzeumi Centrum gondozásában megjelent Veszélyes csillagzat alatt – Az Európai Iskola (1945-1948) című könyvnek adta, a Kulturális és Innovációs Minisztérium három különdíját pedig a Csimota Kiadótól a Párhuzam, a Néprajzi Múzeum A kétely felfüggesztése / Albert Ádám, Kristóf Krisztián és Trapp Dominika kiállítása a Néprajzi Múzeumban című kiadványa, valamint a Bolyongások – Ország Lili Kiscellben című, a Budapesti Történeti Múzeum kötete kapja. A Tamás László-díjat az Iparkodunk című kötet érdemelte ki, amely az MNMKK Iparművészeti Múzeum gondozásában jelent meg.

Kiemelt kép: Pillanatkép a 95. Ünnepi Könyvhétről (Fotó: Ünnepi Könyvhét)