Április 6-án 16 órakor debütál a Bencze Mónika és Zádori Szilárd ötlete alapján készülő Ágas-bogas című előadás az egri Harlekin Bábszínházban: a családi koncertszínházi produkció bábokkal és népdalfeldolgozásokkal hívja kalandozni 3 éves kortól a gyerekeket a különleges hangerdőbe, ahol friss dallamokkal töltődhet fel minden néző!
„Aki zenével indul az életbe, bearanyozza minden későbbi tevékenységét, az életnek olyan kincsét kapja ezzel, amely átsegíti sok bajon. A zene tápláló, vigasztaló elixír, és az élet szépségét, s ami benne érték, azt mind meghatványozza” – fogalmaz Kodály Zoltán, akinek mondatai folyamatosan inspirálják Zádori Szilárdot, az előadás zenei vezetőjét. „Kodály tisztán fogalmazza meg azt a gondolatot, melyben én is hiszek. Gyerekkorom óta a zene határoz meg. Magabiztosságot ad, nyugtat és inspirál. Hiszem, hogy zene nélkül ma nem lehetnék az az ember, aki vagyok” – vallja.
A Harlekin Bábszínház repertoárja egyre színesebb, sokoldalúbb és változatosabb. A legkisebbeknek készült csecsemőszínházi előadásoktól kezdve, az óvodás korosztályon át, a kisiskolásokon keresztül, az ifjúságig és a felnőttekig differenciáltan, mindenki számára kínálnak minőségi előadásokat. Ami pedig összeköti ezt a hatalmas repertoárt, ami minden korosztályon átível, az a zene.
„Szerettünk volna egy olyan előadást létrehozni, melyben a zene nem csupán kiegészítésként, hanem kicsit mélyebben szól a közönséghez. Mely interaktív, de ugyanakkor nem tolakodó. Mely sok emberhez eljut, de mégis hordoz valami egyetemes értéket. Így nem is volt kérdés, hogy választásunk a magyar népdalra esett, mely minden felvetett kritériumunknak megfelel, ráadásul a zenei nevelés alapját képezi. Törzsök Béla: Zenehallgatás az óvodában és Forrai Katalin: Ének az óvodában című gyűjteményeiből inspirálódva, megálmodtunk egy koncertet, melyben népdalokon keresztül szólhatunk az óvodásokhoz, a fiatalokhoz és a felnőttekhez egyaránt. Hisz, amit az óvodában tanulunk, az képezi későbbi zenei nevelésünk alapját” – foglalja össze az Ágas-bogas című előadás koncepcióját Zádori Szilárd.
A társulat vezetője alkotótársaival magyar népdalok különböző stílusú feldolgozásaiból – komolyzenei, jazz, pop és rock – merítve állította össze a történet fonalát, melyet végül bábszínházi formákkal játszva tettek teljessé, hogy kicsiknek és nagyobbaknak is egyaránt élvezetes legyen a koncert. „A magyar népdalokon és népzenén alapuló hagyományőrző dallamvilágot ismertetjük meg az előttünk járó és a minket követő generációkkal, emellett a sokszínűség jegyében modernebb zenei eszközökkel és hangszerekkel egészítettük ki a hagyományos hangzást, hogy minél könnyedebben tudjon bárki kapcsolódni a klasszikus zenei formákhoz. Drámajátékokon alapuló koncepciójával bevonjuk az egész családot a játékba és az éneklésbe, ismert és kevésbé ismerős dallamok tanításával komplex zenei élményben lehet része minden nézőnek.”
Amellett, hogy az alapkoncepció Zádori Szilárdé, zenei vezetőként és hangszerelőként is jegyzi az előadást. A bábok és a díszlet ötlete Bencze Mónikától származnak, aki szereplője is a darabnak Sóvári Csabával karöltve. A zenekar is a Harlekin falai között verbuválódott, tagjai: Mészáros Pancsa, Soó Gyöngyvér és Simon Ádám. A végleges bábok, díszlet és jelmez tervezője Szőts Orsolya. A szövegkönyvet Szűcs Réka, Zádori Szilárd és Szabó Attila írták. A különlegessége ennek az előadásnak a zeneisége, így az egyes stílusokhoz külön-külön hangszerelőt kértek fel. A jazz stílus hangszerelésére Báder Elemért, a pop/rock és komolyzenére Dr. Nagy Zoltánt, a klasszikus népzenei irányt pedig Zádori Szilárd képviseli.
A Harlekin Bábszínház társulata az Ágas-bogas című előadást 3 éves kortól ajánlja minden korosztály számára, amely szereti a vidámságot és a különleges zenei csemegét.
Kiemelt kép: Pillanatkép az Ágas-bogas olvasópróbájáról (Fotó: Szilner Olivér)