Ma ünnepli 50. születésnapját Bogányi Gergely Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész.

Bogányi Gergely 1974. január 4-én született Vácott, Bogányi Tibor karnagy fiaként. A zene iránti elköteleződése már korán kialakult, négy éves korától kezdve tanult zongorázni. Gyermekkorában számos versenyt megnyert, vagy kiemelkedő eredményt ért el, többek között az Országos Zongoraverseny első helyezését vihette haza kilencéves korában. 1984-ben felvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Előkészítő Tagozatára, ahol Esztó Zsuzsa és Baranyay László voltak a tanárai. A Zeneakadémia mellett tanult az Indiana Egyetemen, az Egyesült Államokban, Sebők György és a Sibelius Akadémián Helsinkiben Matti Raekallio növendékeként.

Néhány részlet a 2016-os Bogányi-estről a Zeneakadémián. (Forrás: Bogányi Gergely hivatalos YouTube csatornája)

Munkásságát a világ számos pontján ismerik, repertoárjában több, mint harminc zongoraverseny szerepel és a zongorairodalom jelentős részét játssza. 2002-ben Magyarországon és Finnországban is játszotta Liszt 12 transzcendens etűdjét, és Chopin összes zongoraművét, melyért megkapta „Az év legjobb hangversenysorozatáért” járó Gramofon-díjat. 2010-ben kiérdemelte a „Chopin-útlevelet”, amikor 2 nap alatt 10 koncertet adott és ez alatt Chopin valamennyi szólózongorára írt darabját előadta. Ezt a lengyel elismerést azok kaphatják meg, akik hozzájárulnak a chopini örökség külföldi népszerűsítéséhez.

Zeneszerzői és zongorista tevékenységei mellett a Bogányi-zongora megalkotása is az ő nevéhez fűződik, amelyet 2015-ben mutattak be a nyilvánosságnak. A hagyományos zongora formai és hangzásbeli megújítását kívánta elérni Bogányi a milánói Expón is bemutatott hangszerrel.

Bogányi Gergely 2000-ben nyerte el a Liszt Ferenc-, majd 2004-ben a Kossuth-díjat, később 2008-ban a Junior Prima, 2011-ben pedig a Prima díjjal tüntették ki.

Kiemelt kép: Bogányi Gergely (Fotó: vasaranap.hu)