Ma ünnepli 75. születésnapját Blaskó Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, a Nemzet Művésze.
Blaskó Péter Budapesten született, 1948. június 13-án. Középiskolai tanulmányai után rögtön felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1970-ben végzett, majd a Nemzeti Színházhoz szegődött. Ezután a Miskolci Nemzeti Színházhoz szerződik és kisebb kitérővel marad is 1987-ig, miután vendégjátékra hívja a társulat, méghozzá a Csongor és Tünde címszerepére. Miskolcról való távozását követően a budapesti Katona József Színház tagja lesz, ahonnan 1994-ben távozik és szabadúszóként folytatja. A Thália Színházhban és a veszprémi Petőfi Színházban dolgozik főleg a 90-es években, majd 2002-től ismét a Nemzeti Színház tagja lesz.
Már főiskolás korában is a Nemzetiben kap szerepeket, ezért nem volt meglepő, hogy diploma után szerződtette a színház, azonban fiatal színészként nem tudott eléggé érvényesülni. Miskolcon már fő- és nagyobb szerepek várták a már említett Vörösmarty darab főszerepe, de játszotta Victort a Yermában, a Férfit A gépírókban, Ferencet a Haramiákban és Trepljovot a Sirályban. 1978-ban egy évre a kecskeméti Katona József Színházhoz szerződik, ahol szintén nagy szerepeket vihet a színpadra, mint a Don Quijote a La Mancha lovagjában, Gánya A félkegyelműben, de az együttműködés még így sem bizonyul tartósnak és visszatér Miskolcra, ahol Major Tamás a Tartuffe-öt állítja színpadra Blaskóval a főszerepben.

Blaskó Péter a Macskajáték című darabban (Fotó: Eöri Szabó Zsolt, Forrás: Nemzeti Színház)
A sikeres miskolci évek után a budapesti Katonában sikeresen rakja le névjegyét Gogol A revizor darabjának Polgármester szerepében, de Ascher Tamás híres Három nővér rendezésében Fedotyik alhadnagyként is emlékezetes alakítást nyújt. 2002-től szerepek széles sorában próbálhatja ki magát a Nemzeti Színházban, mint Solmay Ignázként a Jordán Tamás által rendezett Buborékokban, vagy Harpagonként A fösvényben, de az elmúlt években láthattuk Csermlényi Viktorként a Macskajátékban vagy Anselmo Terrazzanni grófként a Házasság Palermóban is.
Színházi szerepei mellett már főiskolás kor óta szerepel filmvásznon is, játszott az Égető Eszterben, a Bánk bánban vagy a Kivilágos kivirradtigban.
Kiemelkedő pályafutása alatt rengeteg szakmai díjat vihetett haza, 1981-ben Jásza Mari-díjat, 1986-ban a Magyar Népköztársaság Érdemes Művésze címet. 2008-ban neki ítélték a Kossuth-díjat, amit politikai tiltakozásként nem vett át, később 2011-ben ismét neki ítélték, amikor is elfogadta. 2004-ben a Nemzet Művésze lett.
Kiemelt kép: Blaskó Péter (Fotó: Csudai Sándor, Forrás: origo.hu)