Április 5-én mutatták be a Miskolci Nemzeti Színház Játékszín színpadán Georg Büchner Leonce és Léna című drámáját Szőcs Artur rendezésében, Baranyi Emma és Bodoky Márk főszereplésével.
Georg Büchner 23 évesen írta meg drámáját a Popo birodalom és a Pipi birodalom egymásnak szánt hercegéről és hercegnőjéről, akik a kijelölt sors elől futva véletlenül mégis épp egymásba szeretnek bele. A XIX. századi német drámairodalom legnagyobb hatású szerzőjének filozofikus meséje sok zenével repíti el a nézőket Leonce és Léna sorsszerű találkozásának vadregényes vidékére, és mesél útkeresésről és megérkezésről, sorsról és szabad akaratról, az elkerülni vágyott felelősségről és az elkerülhetetlen szerelemről, a világban játszott szerepeinkről, vagyis tulajdonképpen magáról az életről. Büchner drámája egy erősen költői, sűrű szöveg. Ahogy egy jó versben is, sokszor nagyon kevés szóval kell nagyon sokat elmondani, és ezeknek a mélyebb, rétegzettebb kifejezésében nagyon sokat segít a zene, ezért a kezdetektől egyértelmű volt, hogy sok zenével és ezen belül is sok dallal fog dolgozni a társulat. „Ehhez Sándor Júlia dramaturggal meghatároztunk olyan pontokat a drámában, ahol a cselekmény egy operai feldolgozásban áriává lenne nyitható, és ide kerestünk verseket, amelyek egy részét versnek hagytuk meg, egy másik részét pedig Cser Ádám, a színház zeneigazgatója megzenésítette. Ezek mellé kerültek a nép szövegei, amelyekről a kezdetektől fogva kórusművekként gondolkodtam” – mondta el Szőcs Artur rendező.
A címszereplőket Bodoky Márk és Baranyi Emma alakítja, a főbb szerepekben mellettük Farkas Sándor, Keszég László, Mikita Dorka Júlia, Rusznák Adrienn és Tegyi Kornél látható. Az előadás jelmezeit Zubornyák Emese tervezte, a díszletért pedig Kovács Dániel Ambrus felelt, aki egy igazán különleges látványt álmodott a Játékszín kis terébe.
Kiemelt kép: Jelenetkép a Leonce és Léna című előadásból (Fotó: Gálos Mihály Samu/Miskolci Nemzeti Színház)