Ma ünnepli 80. születésnapját Bálint András Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, színházigazgató, rendező és érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Bálint András 1943. április 26-án látta meg a napvilágot Pécsen. 1965-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd pályafutását a pécsi Nemzeti Színháznál kezdte meg. 1969-ben csatlakozott a Madách Színházhoz, 1980-tól pedig a Mafilm társulatát erősítette. 1985 és 2016 között a Radnóti Színház igazgatójaként tevékenykedett, és maradt a teátrum tagja, 1983 óta pedig tanított is a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Volt a Magyar Színházi Társaság vezetőségének tagja is (1997-1999). Székfoglaló előadását 2017. október 3-án tartotta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémián.

Bálint András az Egyetemi színpadon 1970-ben (fotó: Kádas Tibor/Fortepan)
Egyike korunk legnagyobb színészeinek, aki megszámlálhatatanul sok darabban bizonyította tehetségét a legnagyobb alkotók műveit magáévá téve (mint Dosztojevszkij, Ibsen, Shakespeare, Márai, Csehov, Gogol, Shaw, Brecht, Sartre, Örkény, Moliére, Agatha Christie, Móricz Zsigmond és Molnár Ferenc), de emlékezetesek rendezései és önálló estjei is. Idén két új darabban is láthatták őt a nézők: a Rózsavölgyi Szalonban Jordán Tamással közösen szerepel a Bálint + Jordán = 160-ban, a Radnóti Színházban pedig Bartis Attila regényének adaptációjában, A végében játszik. Ezeken kívül a Radnóti Színház deszkáin találkozhat vele a közönség az Álom luxuskivitelben című Valló Péter-rendezésben és saját estjei során is.

Bálint András és Jordán Tamás a Bálint+Jordán=160 olvasópróbáján (Fotó: Molnár Miklós)
A színházak mellett fel-felbukkan játék- és tévéfilmekben is: előbbik közül érdemes kiemelni a Szerelmesfilmet, a Budapesti meséket, a Redl ezredest, a Szörnyek évadját, a Szomorú vasárnapot és legutóbbi munkáját, a Zárójelentést, utóbbiak közül pedig említésre méltó többek között Az ember tragédiája, a 12 egy tucat, a Tündér Lala, az X polgártárs, az Utas és holdvilág és az Apacsok is. Sokoldalúságát jól mutatja, hogy mindezek mellett hangoskönyveket is készít, rendszeresen szaval verset, és néhány alkalommal kipróbálta magát szinkronhangként is (a Pygmalionban például Leslie Howardot, A 22-es csapdájában pedig Martin Sheen-t szólaltatta meg).

Jelenet a Heltai naplója című előadásból (fotó: Dömölky Dániel)
Munkássága elismeréseként 1977-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, és még ugyanabban az évben kiérdemelte a Magyar Filmkritikusok Díját is. A Színikritikusok díja 1987-ben, az Érdemes művész kitüntetés 1988-ban, a TV-kritikusok díja pedig 1989-ben következett, amit 2003-ban a Kossuth-díj és a Pro Urbe Budapest díj, 2004-ben a Radnóti Miklós antirasszista díj követett. 2006-ban Terévzváros díszpolgárának választották, majd 2008-ban a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja lett. Elismeréseinek számát 2009-ben egy Prima- és egy Hazám-díj, 2012-ben egy Prima Primissima díj, 2014-ben pedig egy Arany Medál Életműdíj gyarapította. 2015-ben Budapest díszpolgára lett.
Isten éltesse még sokáig!
Kiemelt kép: Bálint András (Fotó: Radnóti Színház/Bácsi Róbert László)