Három év után jelentkezett új regénnyel Douglas Stuart, a Shuggie Bain szerzője: Az ifjú Mungo című kötet ismét Glasgow-ba repíti el az olvasókat, ám a korszak ezúttal a ’90-es évek. 

A glasgow-i lakótelepen élő Mungo és James két külön csillagzat alatt született – Mungo protestáns, James katolikus környezetben –, ezért esküdt ellenségeknek kellene lenniük, ha azt szeretnék, hogy férfiszámba vegyék őket. Ennek ellenére összebarátkoznak, és abban a galambházban lelnek menedékre, amelyet James épített a madarainak. Amikor egymásba szeretnek, arról álmodoznak, hogy találnak valahol egy helyet, ahová tartozhatnak. Közben Mungo igyekszik elrejteni valódi énjét a körülötte élők, különösképp a bátyja, Hamish elől, aki a helyi banda hírhedt vezetője. Később, amikor az anyja elküldi Mungót horgászni egy nyugat-skóciai tóhoz két furcsa férfival, akiknek részeg évődése csak sötét múltjukat leplezi, a fiúnak minden erejét és bátorságát össze kell szednie, hogy megpróbáljon visszajutni egy biztonságos helyre, ahol neki meg Jamesnek talán még mindig lehet jövője.

Douglas Stuart skót-amerikai író. Glasgow-ban született és nőtt fel munkásosztálybeli családban. A londoni Royal College of Art hallgatójaként divattervezői diplomát szerzett, első könyve, a Shuggie Bain megjelenéséig a divatszakmában dolgozott. 2000 óta New Yorkban él.

A ’90-es évek Glasgow-jában járunk, amely időben ugyan nincs annyira távol tőlünk, de az emberek gondolkodásában, felfogásában és világlátásában mégis nagy utat tettünk meg az elmúlt három évtizedben. Főhősünk, a címben is szereplő Mungo folyamatos őrlődik: hol az önelfogadás, hol a szerelem miatt, miközben próbálja egyben tartani a családot és a helyes mederbe terelni a saját életét. Mungo személyében egy jóravaló, kedves fiút ismerünk meg, aki talán túlságosan is naiv a külvilág dolgaival szemben, a legjobbat feltételezi az emberekről. De nem csak az ő, hanem testvérei élete sem könnyű: nővére, Jodie szintén még tinédzserkorú, de már kénytelen a családban az anya szerepét felvenni, miközben saját kamaszharcait is meg kell vívnia, a bátyból, Hamish-ből pedig a környék rettegett bandavezére vált.

„Meg kell próbálnom kipréselni az életből egy kis boldogságot, amíg még lehet.”

Ez a történet egyik része-szála: láthatjuk, hogyan próbálnak ezek a fiatal gyerekek idő előtt felnőtté válni úgy, hogy hiányzik számukra az apakép, a követendő példa. A szerző pedig remek dramaturgiai érzékkel képes a történetet úgy alakítani, hogy az egyszerre maradjon a realitás talaján, miközben megmutatja a világnak egy olyan oldalát, amely számunkra eddig teljesen ismeretlen, jóformán elképzelhetetlen volt. De nemcsak a karakterábrázoláshoz, hanem a feszültségkeltéshez és –fokozáshoz is kiválóan ért: nem egyszer lehet olyan érzésünk, hogy ebbe a végtelenül drámai történetbe thrilleri elemek is vegyülnek a nyílt és kegyetlen erőszaknak köszönhetően. Brutális sztori, amelyben brutális emberi sorsokat látunk egy olyan korszakban, ahol a thatcheri politika következményeként a munkanélküliek száma az egekbe szökött, és ahol a vallási fanatizmus is elképesztő méreteket ölt. Stuart minimalista módon, már-már teljes objektivitással mutatja be ezt a környezetet: nem ítélkezik, de mégis érződik belőle a kilátástalanság, a reményvesztettség, az érzelmi sivárság, az, hogy mindenkinek megvannak a saját démonai, amivel meg kell küzdenie.

A regény másik részében egy utazásról olvashatunk, amikor is Mungot anyja elküldi egy gyönyörű tó mellé, két alkoholista férfival. A tragédiák sorozata szinte borítékolható, de a fiúhoz hasonlóan talán az olvasók többsége sincs felkészülve arra, milyen szörnyűségeken kell Mungónak ebben a néhány napban keresztül mennie. Az itteni történések is arra kényszerítik főszereplőnket, hogy idő előtt felnőtté váljon – akaratán kívül. Ezek a jelenetek azok, amelyek a leginkább képesek megviselni az olvasót, Stuart ugyanis itt sem kíméli főhősét.

Nagyon ritka az ennyire őszintén és mélyre menően jól megírt regény, Az ifjú Mungót pedig, ha rajtam múlna, kötelező olvasmánnyá tenném – a szépirodalom és az emberi történetek kedvelőinek mindenképpen. Ennek a kötetnek garantáltan ott a helye 2024 legjobb könyvei között.

Douglas Stuart: Az ifjú Mungo (Young Mungo), ford.: Csordás Gábor, Park Könyvkiadó, 408 oldal
Kiemelt kép: Douglas Stuart: Az ifjú Mungo (Szerzőportré: Clive Smith)