Novák Katalin köztársasági elnök megbízásából Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter, dr. Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából állami kitüntetéseket adott át a tegnapi napon a Pesti Vigadóban.

Kossuth-nagydíjat kapott:
IFJ. SÁNTA FERENC a nemzet művésze, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, prímás

Kossuth-díjat kapott:
ADAMIS ANNA zeneszerző, költő, előadóművész    
BUKTA IMRE Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja Magyarország    
DRÁFI MÁTYÁS Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes művész  
DUBA GYULA József Attila-díjas író, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja 
KUTAS LÁSZLÓ szobrász- és    
MEZEI GÁBOR Munkácsy Mihály-díjas belsőépítész, bútortervező, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja    
MIHÁLYI GÁBOR Harangozó Gyula-díjas koreográfus, rendező, kiváló és érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
OBERFRANK PÁL Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes művész,    
ORBÁN JÁNOS DÉNES Babérkoszorú és József Attila-díjas költő, prózaíró, a Magyar Művészeti Akadémia levelező    
PERÉNYI ESZTER Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, kiváló és érdemes művész, professor emeritus    
VITÉZY LÁSZLÓ Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, kiváló és érdemes művész    
ZÁBORSZKY KÁLMÁN Liszt Ferenc-díjas karmester, gordonkaművész, kiváló és érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja

Magyarország Kiváló Művésze díjban részesült:
BENCZE ILONA Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész
HIRTLING ISTVÁN Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész
HORVÁTH LAJOS OTTÓ Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész
L. KECSKÉS ANDRÁS lantművész, zenetörténész, érdemes művész
NAGY MARI Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész
TARDY LÁSZLÓ Liszt Ferenc-díjas karnagy, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja

Magyarország Érdemes Művésze díjban részesült: 
DRÁFI KÁLMÁN DLA Liszt Ferenc-díjas zongoraművész
GYÖNGYÖSI LEVENTE Erkel Ferenc-díjas zeneszerző
HORVÁTH MÁRIA Balázs Béla-díjas animációs filmrendező, grafikus, bábtervező művész
KRISTÁN ATTILA Jászai Mari-díjas színművész
LEBÓ FERENC Munkácsy Mihály-díjas érem- és szobrászművész
MACZKÓ MÁRIA Népművészet Ifjú Mestere díjas énekművész
MOLNÁR LEVENTE Liszt Ferenc-díjas operaénekes
NÉMETH PÁL Liszt Ferenc-díjas fuvolaművész, karmester
SOMOS JÁNOS CSABA DLA Liszt Ferenc-díjas karmester
SZENTE VAJK Jászai Mari-díjas rendező, író
SZURCSIK JÓZSEF Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
VEREBES GYÖRGY Munkácsy Mihály-díjas festőművész, grafikus, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja

Jászai Mari-díjban részesült:
ÁCS ESZTER, a Nemzeti Színház színművésze
DARABONT MIKOLD, a Pécsi Nemzeti Színház színművésze
FAZAKAS GÉZA, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház színművésze
MOKOS ATTILA, a Komáromi Jókai Színház színművésze
NAGYVÁRADI ERZSÉBET, a Gózon Gyula Kamaraszínház színművésze
PIKALI GERDA, a József Attila Színház színművésze
SZILÁGYI ENIKŐ, a Budapesti Operettszínház színművésze, és a Színház- és Filmművészeti Egyetem művészi beszédtanára
VÁSÁRI MONIKA, a Budapesti Operettszínház színművésze

Harangozó Gyula-díjban részesült: 
ÁGFALVI GYÖRGY táncművész, a Hagyományok Háza Magyar Állami Népi Együttes tánckarvezetője,
APÁTI BENCE balettművész, a Budapesti Operettszínház balett igazgatója,
ERDÉLYI TIBORNÉ táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes volt kartáncosa.

Magyarország Babérkoszorúja díjban részesült:
FEKETE VINCE József Attila-díjas költő, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
LÖVÉTEI LÁZÁR LÁSZLÓ József Attila-díjas költő, műfordító, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja
SÁNTHA ATTILA József Attila-díjas költő, író

Balázs Béla-díjban részesült:
KOSARAS MIHÁLY animátor, mozdulattervező, az Advertisz Reklám Kft. animációs animátora
LŐCSEI GABRIELLA filmkritikus, blogger, esztéta, a Magyar Nemzet volt munkatársa
DR. NAGY ENDRE ÁRPÁD, a B&Line Kft. producere, a Magyar Producerek Szövetségének elnöke
SASVÁRI LAJOS OPERATŐR, a Magyar Televízió volt munkatársa

Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
DR. BÁBA SZILVIA, a Duna Művészegyüttes ügyvezetője
BADICS ANDRÁS, a Radnóti Miklós Színház hangtárvezetője
BENEDEKFFY KATALIN operaénekes, színművész, a Budapesti Operettszínház és a Kolozsvári Magyar Opera énekművésze
CSÁVÁS ATTILA népi klarinét- és tárogatóművész, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes zenekarának előadóművésze, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének művésztanára
CZEGŐ ZOLTÁN költő, író, publicista
HATVANY LÁSZLÓ, a Nemzeti Énekkar nyugalmazott énekművésze
HORVÁTH GYÖNGYI énekesnő
HORVÁTH RUDOLF előadóművész, nagybőgőművész, zeneszerző
KEKALO IURIJ balettművész, a Magyar Nemzeti Balett magántáncosa
KÓCZIÁS FERENC harsonaművész, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szólamvezetője
PAP ADRIENN Harangozó Gyula-díjas táncművész, a Magyar Nemzeti Balett magántáncosnője
SOMOGYI ERIKA, a Nemzeti Énekkar énekművésze
SZABOLCS PÉTER Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész,
SZEMERÉDY KÁROLY operaénekes,
SZITT MELINDA, a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművészképző Intézete Klasszikus Balett Tanszékének mesteroktatója
DR. TÓTH ANDRÁS ERNŐ, a Pécsi Nemzeti Színház színművésze, a Pécsi Tudományegyetem Janus Egyetemi Színház alapító igazgatója

Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
BORBÉLY BEATRIX Harangozó Gyula-díjas táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes örökös tagja és tánckarvezető helyettese
CSÍK GYULA SÁNDOR előadóművész, a Gypsy Philharmonic Orchestra cimbalom szólistája
FAZAKAS-KOSZTA TIBOR festőművész, grafikus
GÁL TÜNDE IDA, a Vígszínház súgója,
GALAMBOS ATTILA műfordító, dalszövegíró, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház irodalmi vezetője
GÁTI PÁL előadóművész, zongorista, táncdal- és magyarnóta-énekes
GOMBOS ISTVÁN fafaragó népi iparművész
HARTENSTEIN ISTVÁN, a Magyar Állami Operaház és a Budapesti Filharmóniai Társaság fagott szólamvezetője, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Fúvós Tanszéke és a budapesti Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola tanára
HEGEDŰS LAJOS ZOLTÁN előadóművész, népdalgyűjtő, a Hegedűs Együttes vezetője
KERTES ZSUZSANNA, a Vígszínház súgója
KISS JULIANNA zongoraművész, a Ferencvárosi Ádám Jenő Alapfokú Művészeti Iskola mesterpedagógusa, a Danubia Talents Művészeti Egyesület művészeti vezetője
KŐSZEGI KATALIN, a Magyar Nemzeti Balettintézet balettmestere, a Magyar Nemzeti Balett volt balettművésze
TÓTH KÁZMÉR díszlettervező, szcenikus, a Scabello Bt. ügyvezetője

Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
BORDÁS BARNABÁS néptáncművész, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncos szólistája
CSEPI ALEXANDRA, a Győri Balett művészeti projektmenedzsere, dramaturgja
FARKAS MÁTÉ, a Magyar Állami Népi Együttes táncművésze, tánckari asszisztense
KARCZAG MÁRTON, a Magyar Állami Operaház Emléktárának vezetője
KOHÁRI ISTVÁN, a Magyar Állami Operaház balettmestere, tánckari művésze
DR. SALAMON SOMA népzenész, népzenekutató, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpontja Zenetudományi Intézetének tudományos munkatársa, a Magyar Zene Háza programszerkesztője
SZABÓ TAMÁS, a Duna Művészegyüttes táncművésze
SZEGŐ ANDRÁS, a Magyar Nemzeti Balett címzetes magántáncosa
TÓTH KATA, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház dramaturgja

Sára Sándor-díjban részesült: 
BALÁZS ISTVÁN BALÁZS filmoperatőr,
PAPP RÓBERT szerkesztő-riporter, rendező

Balogh Rudolf-díjban részesült: 
FEJÉR ZOLTÁN GYÖRGY fotóművész, fotótechnika-történeti és fotótörténeti szakíró
SERES GÉZA fotóművész

Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenysége elismeréseként Ferenczy Noémi-díjban részesült:
BORSÓDY LÁSZLÓ keramikus iparművész
CZAKÓ ZSOLT grafikusművész, a Széchenyi István Egyetem Művészeti Kar, Design Tanszék művésztanára
M. TÓTH MARGIT üvegművész
SZŰCS EDIT öltözék- és jelmeztervező, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa
VINCZELLÉR ZSOLT építésztervező művész, a Colorblock Kft. vezetője

Kiemelkedő képzőművészeti tevékenysége elismeréseként Munkácsy Mihály-díjban részesült: 
ADORJÁN ATTILA festőművész
ÁRKOSSY ISTVÁN festőművész, grafikus
FARKAS FERENC szobrászművész, a Zalaegerszegi Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanára
INCZE MÓZES festőművész
MÁRIÁS BÉLA (drMáriás) festőművész, a Gyógyművészet Kft. ügyvezetője
SZKOK IVÁN festőművész, szobrászművész
WROBEL PÉTER festőművész

Kiemelkedő történeti irodalmi tevékenysége elismeréseként Herczeg Ferenc-díjban részesült:
DR. TOÓT-HOLLÓ TAMÁS író, a Mediaworks Hungary Zrt. főszerkesztője
REISINGER ATTILA író

József Attila-díjban részesült: 
BABUS ANTAL író, irodalomtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ, Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteményének osztályvezetője
BENE ZOLTÁN író, az Irodalmi Jelen próza rovatvezetője és a Szeged várostörténeti és kulturális folyóirat főszerkesztője
KÁNTÁS BALÁZS irodalomtörténész, a Magyar Nemzeti Levéltár történész-főlevéltárosa
KIRÁLY FARKAS költő, író, műfordító, az Országút Lapkiadó Nonprofit Kft. főszerkesztő- helyettese
LŐRINCZ P. GABRIELLA költő, író, irodalomtörténész, az Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatója
STURM LÁSZLÓ irodalomtörténész, kritikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyetemi docense
SZILÁGYI-NAGY ILDIKÓ Julianna író, az Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatója
WEINER SENNYEY TIBOR költő, író

Márai Sándor-díjban részesült:
SARUSI MIHÁLY író, költő

Blattner Géza-díjban részesült:
GIOVANNINI KORNÉL ARNOLD bábművész, a Budapesti Bábszínház volt bábszínésze

Erkel Ferenc-díjban részesült:
LUKÁCS MIKLÓS cimbalomművész, a Rajkó-Talentum Tánc-és Zeneművészeti Iskola zenetanára,
SÁRIK PÉTER jazz-zongoraművész, zeneszerző, a Sárik Péter Trió alapítója,

Liszt Ferenc-díjban részesült: 
ANDREJSZKI JUDIT ENIKŐ előadóművész, a Music4All Művészeti Kft. ügyvezető igazgatója,
KESZEI BORI operaénekes, a Magyar Állami Operaház magánénekese
MATUZ GERGELY fuvolaművész, a Pilisborosjenői Német Nemzetiségi Alapfokú Művészeti Iskola, és a Visegrádi Áprily Lajos Alapfokú Művészeti Iskola tanára, valamint a Pécsi Tudományegyetem doktorjelöltje
MISZTRÁL EGYÜTTES kimagasló értékteremtő munkásságukért, melyben magyar és külföldi költők verseinek megzenésítésével a „Misztrál hangzást” közvetítik a hallgatóság felé. Országjáró és külföldi színvonalas koncertjeikért, amelynek kiemelkedő csúcspontja a Regejáró Misztrál fesztivál. Az együttes tagjai: Heigl László, Heinczinger Miklós, Tóbisz Tinelli Tamás, Török Máté és Pusztai Gábor
SÁRKÖZY LAJOS hegedűművész, prímás, a Sárközi Lajos és Zenekara zenekarvezetője

Könnyűzenei előadóművészi tevékenysége elismeréseként Máté-Péter díjban részesült:
BORLAI GERGŐ zenész, zeneszerző, producer
MALEK ANDREA énekes, színművész
SZIKORA RÓBERT szerző, előadóművész, az R-GO Együttes alapítója

Kiemelt kép: Pikali Gerda és dr. Vitályos Eszter (Fotó: Bruzák Noémi)