Negyedik kötetéhez érkezett Cserháti Éva krimisorozata: a K.É.Z. Magánnyomozó Iroda legújabb esetét bemutató Az Albatrosz-rejtély az Ünnepi Könyvhétre jelent meg a General Press Kiadó gondozásában.

Cserháti Éva íróként és műfordítóként is ismert, emellett ő a magyar Krimifesztivál egyik főszervezője. Egy angliai kisvárosban él, ahol kreatív írást oktat. Legismertebb regényei a A K.É.Z esetei, amelynek igen kalandos megjelenési élet jutott. Az első rész (A Sellő titka) még a Prae Kiadó Krimi Ma sorozatában látott napvilágot 2019-ben, a folytatásokat (Szabadulószoba, Zarándoklat a halálba) viszont már az Athenaeum Kiadó hozta el az olvasóknak. Az idei évtől kezdve azonban a General Press Kiadó gondozza a sorozatot, így bár az ismételten új arculatot kapott, Cserháti továbbra is maradt a Líra Kiadócsoportnál.

A negyedik kötetben – amely egyébként önmagában is élvezetes –Vasvári ​Lajos nyugalmazott rendőrnyomozó, az egy éve alapított K.É.Z. Magánnyomozó Iroda tagja Szigligeten tölti a nyári szabadságát, ahol végül belekezd egy krimi megírásába is. Pontosabban – ihlet híján – másolásába, amihez egy 1989-ben, az Albatrosz-sorozatban megjelent könyvet választ. Először régi kollégája, Admin fog gyanút, amikor Zsuzsa eldicsekszik neki a készülő kézirat első két fejezetével. A K.É.Z. nyomozói úgy döntenek, hogy megleckéztetik a századost, és ehhez egy gyilkosságról szóló korabeli újsághírt csempésznek az általa másolt krimibe. Arra számítanak, hogy a férfi gyanút fog és nyomozni kezd, azzal a feltevéssel dolgozva, hogy a bűnügynek köze van a könyv szerzőjéhez vagy egykori tulajdonosához. Úgy tervezik, hogy hagyják a hamis nyomot követni, majd leleplezik, és jót nevetnek rajta. Arra azonban a legmerészebb álmaikban sem gondolnak, hogy az újságkivágásban szereplő bűnügy hatalmas meglepetéseket tartogat majd mindannyiuk számára.

„Aki nem élt az átkosban, soha nem fogja megérteni annak belső logikáját, hallotta rendszeresen otthon is. A nála idősebbek gyakran beszéltek úgy a szocializmusról, mintha annak túlélése behozhatatlan előnyt jelentett volna számukra. Olyan különleges tudást, melynek hiányában a fiatalabb nemzedéknek nincs joga véleményt nyilvánítani.”

Az első, amit mindenképpen ki kell hangsúlyozunk a kötet bemutatásakor, annak a szokásostól eltérő elbeszélői módja. A fejezek egy része ugyanis forgatókönyvként került megírásra, ezáltal egy kicsit a filmes világot is közelebb hozza a szerző, de természetesen a megoldásban is fontos szerepet játszik ez a formátum, így a választás nem véletlen. Ami viszont változatlan, az a két idősíkon való történetmesélés. A jelen idejű cselekmény mellett visszautazunk a ’80-as évek végére is, vagyis a szocialista rendszer utolsó éveinek világába. Ráadásul, mint ahogyan a cím is mutatja, a mostani történetben nagy szerepet kap a Magvető Kiadó Albatrosz könyvek sorozata is, amelyben 1963-től kezdve 1990-ig közel 300 regény (főleg krimi) jelent meg. Ebbe a maga korában igen népszerűnek számító válogatásba – bizonyára minden nagyszülőnél, szülőnél találunk otthon pár példányt – többek között olyan szerzők műveit is olvashattuk, mint Agatha Christie, Raymond Chandler, Ed McBain, Erle Stanley Gardner vagy Georges Simenon, de több magyar író (Rejtő Jenő, Gyertyán Ervin, Gyürk Sarolta, Kristóf Attila, Leslie L. Lawrence) műve is megjelent „sárga könyvként”. A nosztaliga-faktor ismét adott tehát, ahogyan az olvasmányos, okosan felépített, mégis könnyed krimiszál is.

Cserháti a kellő részletességgel tár mindent az olvasó elé, aki ezáltal nemcsak egy izgalmas bűnesetről olvashat és nyomozhat együtt a szereplőkkel, hanem megtudhat néhány érdekességet is a szocializmus utolsó éveiről, többek között az akkori kulturális életről és politikai, hatalmi viszonyokról. Természetesen sejthető, hogy az, ami eleinte Vasvári ugratásának indult, később komolyabb fordulatot vesz, de azt talán még maguk a szereplők sem gondolták, hogy egy több mint harminc évvel ezelőtt elkövetett gyilkosságra fognak fényt deríteni – főleg, hogy a Faragó Éva-ügyet akkoriban lezártnak, ezáltal megoldottnak tekintették.

Az Albatrosz-rejtély a szerző szándéka szerint is egy, a sorozat korábbi köteteitől merőben eltérő regény lett, amely jóval könnyedebb hangvételű (és terjedelemre is rövidebb), mint az előzőek, ennek megfelelően tökéletes nyári olvasmány lehet – akár a Balaton partján is, ha már ott játszódik a cselekmény.

Cserháti Éva: Az Albatrosz-rejtély, General Press Kiadó, 272 oldal
Kiemelt kép: Cserháti Éva: Az Albatrosz-rejtély (Szerzőportré: Hannah Moore)