Március 15-én egész napos ünnepi programsorozattal készül a Petőfi Irodalmi Múzeum: a programok a legkülönfélébb módon közelítik meg a nemzeti ünnepet és Petőfi Sándor emlékezetét. A kisebbeket múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, játékokkal és nyomdagéppel várják, a felnőttek tematikus tárlatvezetések során tekinthetnek meg egyszerre több kiállítást is, bejárhatják a környék forradalmi helyszíneit és izgalmas szakmai beszélgetéseken vehetnek részt.

A napot egy múzeumközi „kóborlással” kezdik meg, amelynek során az Evangélikus Országos Múzeum és a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményi darabjait ismerhetik meg a résztvevők Borókay Zsófia muzeológus és Sóki Diána múzeumpedagógus kíséretével. 10 és 13 órakor a Károlyi-palotában tartanak tárlatvezetést, ahol a látogatók megismerhetik a klasszicista palota és a Károlyi család évszázadokat átívelő történetét, bejárhatják a palota díszes termeit, szalonjait, könyvtárát Komáromi Csaba muzeológus vezetésével. 11 órakor a magánélet és a nyilvánosság érzékeny viszonyrendszerét járják körbe a múzeum kiállítótereiben (Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten, Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók, Költő lenni vagy nem lenni – Állandó Petőfi-kiállítás). Az ezt követő, délben kezdődő programon arra a kérdésre kaphatunk választ, hogyan befolyásolták a vándor Petőfi életművét utazásai és milyen utazásokon szerzett relikviákat gyűjtöttek íróink? 14 órai kezdettel górcső alá kerülnek a reformkori Pest divatjának és kultúrájának rejtett történetei, az írói naplók titkos gondolatai, valamint Petőfi Sándor életének és művészetének kevésbé ismert oldalai, 15 órakor pedig a gyűjtés mint szenvedély témakörét járják körbe az említett tárlatokon. 

12 órakor a Petőfi Irodalmi Múzeum kertjében álló Petőfi-szobornál mond ünnepi beszédet Lövétei Lázár László, József Attila-díjas költő, műfordító, szerkesztő. 16 órakor Új kincsek az MNMKK gyűjteményeiben címmel tartanak kötetlen beszélgetést, amelyen szakemberek mutatják be, milyen új szerzeményre a legbüszkébbek. 18 órakor a Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusai a gyűjteményen keresztül mutatják be a márciusi ifjak történeteit, illetve az 1848. március 15-i nap eseményeit.

Az egész napos programok között találjuk Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász és betűszedő foglalkozását, akinek segítségével életre keltik Landerer és Heckenast nyomdagépét. Az érdeklődőket interaktív városépítő társasjáték és további tematikus tárlatvezetések is várják a múzeum kiállítótereiben.

A programok előzetes online regisztrációval ingyenesen látogathatók.

Kiemelt kép: Petőfi Irodalmi Múzeum (Fotó: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu)