A Néprajzi Múzeum az év utolsó napjaira is tartalmas, mégis rugalmas programlehetőségeket kínál az érdeklődőknek, legyen szó egy rövid látogatásról vagy egy elmélyültebb múzeumban töltött napról. Az állandó kiállítás mellett az aktuális időszaki kiállítások is megtekinthetők, így mindenki találhat olyan témát, amely közel áll hozzá.
A gyűjteményi tárlat a mindennapi használati tárgyaktól a rituális és közösségi eszközökig vezet végig az emberi tevékenységek világán, bemutatva, miként hordoznak jelentést a hétköznapokban használt dolgok. Ezt egészíti ki a Kerámiatér – A világ kerámiái | Kerámiavilágok, egy két részből álló, látványos tér, amely különböző kultúrák kerámiáit és azok összefüggéseit mutatja be egyedi, vizuális megközelítésben. A ZOOM – Perspektívaváltás című installáció pedig interaktív módon hívja a látogatót arra, hogy új nézőpontból tekintsen tárgyakra, képekre és múzeumi jelenségekre.
Az időszaki kiállítások a kortárs kérdések és a történeti hagyományok metszéspontjait vizsgálják: A Hétköznapi luxus. A királyné asztalától a parasztházig azt járja körül, hogyan változott az idők során a luxus és a mindennapi használat fogalma, és milyen társadalmi, kulturális jelentéseket hordoznak az ünnepi és hétköznapi tárgyak. A Foltvarrás kékben egy vizuálisan gazdag válogatás, amely a textilművészet és a foltvarrás hagyományait és kortárs értelmezéseit állítja egymás mellé. A Súlyos anyag. Nők – Viseletek – Élettörténetek pedig sváb női sorsokat és társadalmi szerepeket mutat be olyan öltözékeken keresztül, amelyek viselőik élettörténeteit és tapasztalatait hordozzák magukban.
A két ünnep között is elérhetők tárlatvezetések, amelyek során a látogatók szakértő vezetők segítségével fedezhetik fel a kiállítások mögötti történeteket, kérdéseket és kapcsolódásokat.
Kiemelt kép: Pillanatkép a Kerámiatér című kiállításról (Fotó: Incze László)

