Két év után kapott folytatást Mészáros Dorka Mimézis című krimije: a sorozat második kötetében egy köztiszteletben álló család sötét titkaira derül fény, miközben a nyomozóknak a saját démonaikkal is meg kell küzdeniük.
Egy hideg téli estén holtan találják a kisváros közkedvelt és népszerű gyermekorvosát az otthonában. A férfi elvesztette az egyensúlyát, és leesett a lépcsőn. Vagy esetleg valaki lelökte? A rendőrség nagy erőkkel kezd vizsgálódni, különös tekintettel arra, hogy a feltételezett balesettel egy időben eltűnt az orvos két gyermeke is. Vajon valaki magával vitte őket? Vagy önszántukból távoztak a házból? A nyomozásba hamar bekapcsolódik a Budapesti Rendőr-főkapitányság nyomozója, Tonkó Gábor, és Varga Gergő pszichológus szakértő is. Gyermekkora színhelyére visszatérve Toninak azonban nemcsak az egyre bonyolultabb üggyel kell megküzdenie, hanem a múltja szellemeivel is…
Mészáros Dorka az íráson túl kriminológusként és kommunikációs szakértőként dolgozik. Leginkább kamaszokoknak szóló regényeiről ismert, amelyek a 2010-es évek közepétől jelennek – a Filter nélkül és A legnagyobb hülyeség, amit az életben csináltál című kötetről mi is írtunk. Mészáros műveiben nagy szerepet kap az érzékenyítés, az önmeghatározás, az empátia és a nyitottság. Az írás mellett interaktív nyomozós vacsoraszínházakat is vezet. A szerző 2021-ben jelentkezett első, felnőtteknek szóló krimijével, a Nem biztos, hogy visszajövökkel. A tavaly ősszel megjelent Arccal a falnak pedig a Mimézis címűt kötet folytatása, A pszichológus nyomozó sorozat második része.
Elöljáróban el kell mondanom, hogy igen jóleső érzés látni azt a fejlődést, amelyen Mészáros Dorka krimiíróként végigmegy. Első regényének még meg voltak a maga gyermekbetegségei, érződött rajta, hogy szerzője az ifjúsági irodalom irányából érkezett. Már a Mimézis is hatalmas szintugrást jelentett a szememben, a pár hónapja megjelent Arccal a falnak pedig még magasabbra tette a lécet. A szerző kiváló érzékkel tartotta mindvégig az arányokat, így, miközben egy nyomozásnak is szemtanúi lehettünk, egy olyan társadalmi problémára is felhívta a figyelmet, amelyről nem lehet elég sokszor beszélni, és amely jóval több embert, családot érint, mint gondolnánk.

Mészáros Dorka (Fotó: Szalmás Krisztina)
A regény mindössze két nap eseményeit meséli el: ennyi idő alatt kell nyomozóinknak több kérdésre is megtalálni a választ. Egyfelől ki kell deríteniük, hogy Károlyi Szilárd, a gyerekorvos baleset vagy gyilkosság áldozata lett, és ha utóbbi, akkor vajon kinek állhatott érdekében félre tenni őt az útból. Hiszen a jelek szerint mindenki szerette őt, ahogyan az előző házasságól származó ikerpár egyik tagja, Soma is nagy népszerűségnek örvendett a fiatalok és a lakosság körében. Csakhogy Somának, valamint húgának, Medárdnak ugyanezen az éjjelen nyoma veszett, és éppúgy senki nem tud róluk semmit, mint két hónappal korábban eltűnt testvérükről, Andorról. Ebben a családban szemmel láthatóan is nagy titkok lappanganak, amelyről a feleség is mélyen hallgat.
A kötet munkacíme Apát mindenki szereti volt, és ez is legalább annyira beszédes (és jó választás lett volna), mint a végleges. Az talán sejthető, így nem árulok el én sem nagy titkot, hogy Mészáros mostani regényének fókuszában a családon belüli erőszak áll, amelyet több aspektusból is megvizsgál. Egyfelől megismerjük az azt elszenvedők tragédiáját, miközben láthatjuk azt is, hogy azok, akik tudnának segíteni, hogyan fordítják félre a fejüket ilyen-olyan érdekek miatt. Az egész helyzet pedig – ahogyan a nyomozók is fogalmaznak – egy morális zsákutca is egyben, mert ha hivatalos, jogi úton nem érkezik segítségnyújtás, akkor az emberek kénytelenek lesznek más megoldáshoz folyamodni – amely csak újabb törvénytelenséget és bűncselekményt szül.
A visszatérő szereplők közül a fókusz most Tonkó Gáborra, Tonira helyeződik, aki maga is olgavári származású, de évtizedek óta nem tette be a lábát a városba, így a mostani nyomozás egyben fájdalmas szembenézést is jelent a múlttal. Az egész ügybe teljesen véletlenül és számára kissé érthetetlenül is keveredik bele, amely miatt kezdetben gyanúsítottá, bűnrészessé is válik, de hamar tisztázódik a helyzete, onnantól kezdve pedig tanácsadóként segíti a helyi erők munkáját. Akárcsak Varga Gergő, akinek ez az első komolyabb ügye, mióta megtámadta őt a másolós gyilkos, ami kis híján az életébe került. Azóta együtt él Rékával, akinek megszületett a gyermeke, közösen próbálják nevelni a nyolchónapos Hettit, de természetesen ez sem megy mindig könnyen. Ráadásul Réka is nagy dilemmába kerül: bár mindenét odaadná a gyerekéért, mégis ég a vágytól, hogy visszatérjen a nyomozók közé – ám ezt egyelőre nem akarják hivatalos úton engedélyezni neki.
Mindent egybevetve meglehetősen erős történetet kapunk, amelyben nem magán a nyomozáson, sokkal inkább a bűncselekményen, és annak kiváltó okain van a hangsúly, miközben újabb érdekes szereplőkkel ismerkedhetünk meg. A magam részéről kimondottan várom a folytatást!
Mészáros Dorka: Arccal a falnak, General Press Kiadó, 248 oldal
Kiemelt kép: Mészáros Dorka: Arccal a falnak (Szerzőportré: Szalmási Krisztina)