Holly Jackson egy újabb izgalmas és titokzatos, sokkoló befejezéssel záruló thrillerrel jelentkezett. A szerző korábbi munkáival már bizonyította tehetségét a fiatal felnőtteknek szóló művek terén, a Rachel Price visszatérése pedig nemcsak, hogy méltó folytatása az írónő eddigi pályafutásának, hanem számos meglepetéssel is szolgál a műfaj rajongóinak.

A történet főhőse a tizennyolc éves Bel, aki egész életében egy rejtély árnyékában élt. Tizenhat évvel ezelőtt az édesanyja, Rachel Price különös körülmények közt eltűnt, mostanra már mindenki halottnak hiszi. Ám amikor a Price család beleegyezik, hogy dokumentumfilm készüljön a megoldatlan esetről, megtörténik az elképzelhetetlen: Rachel Price hirtelen visszatér, és egy furcsa történettel áll elő. Bel biztos benne, hogy az anyja hazudik. De ha igaza van, akkor hol volt Rachel egész idő alatt? Miközben a kamerák még forognak, Bel nyomozni kezd: miért tért vissza Rachel Price? És miért érzi úgy, hogy veszélyt jelent az egész családjára?

Az 1992-es születésű Holly Jackson valósággal berobbant az irodalmi életbe, amikor 2019-ben megjelent első regénye, a Jó kislányok kézikönyve gyilkossághoz. A kötet csak angol nyelvterületen több mint 180 ezer példányban kelt el, és számos díjat nyert: 2020-ban megkapta a rangos British Book Awards díjat, és fél évig vezette a New York Times sikerlistáját is, kiadási jogát 19 ország vásárolta meg. A történet idővel trilógiává bővült (Jó kislányok, rossz viszonyok, Halott kislány a jó kislány), valamint kapott egy rövidebb előzménytörténetet is (Jó kislányok első gyilkossága). Jackson ezt követően írta meg az Öt túlélő című önálló regényét, amelyet két évvel később a jelen cikk tárgyául szolgáló kötet követett.

Holly Jackson regényei a krimi, a thriller és ifjúsági regények határmezsgyéjén mozognak, és ez alól a Rachel Price visszatérése sem kivétel, ám ez a könyv témájában és felépítésében sokkal érettebb és összetettebb, mint elődei. A szerző újfajta látásmódot ad a krimi műfajának, miközben mindvégig megőrzi a fiatal felnőttekre és a nekik szóló könyvekre jellemző könnyedséget. A regény fókuszában Rachel Price eltűnése, majd visszatérése, valamint a rejtély megoldása, vagyis maga a nyomozás áll. Olvasóként egy titokzatos, kisvárosi környezetben találjuk magunkat, ahol mindenki gyanús, és mindenki rejteget valamit. Habár a cselekmény viszonylag lassan indul be (a regény első 100 oldala inkább az építkezésről szól), amint felpörögnek az események, onnantól kezdve Jackson többnyire fenntartja a feszültséget. 

A regény legnagyobb erőssége a karakterekben rejlik. Jackson egy interjúban ki is fejtette, hogy nem szeret szimpatikus szereplőkről írni, és ez már az Öt túlélőben is bizonyosságot nyert, itt viszont hatványozottan igaz. Ettől függetlenül az is tény, hogy a szerző rendkívüli érzékenységgel formálja meg őket, minden egyes szereplőnél sikerül megőriznie az egyediséget, még ha ennek hatására igen csak megosztottá válnak is. Példának okáért Belt elég nehezen lehet megszeretni vagy éppen szorítani neki (megkockáztatom, hogy némelyek még idegesítőnek is fogják tartani), de az összetettségét nem lehet vitatni, ahogyan Rachel Price-ét sem, aki egyszerre van jelen az áldozat és a titkokkal körüllengett nő szerepében, ez által pedig az egyik legérdekesebb karakterré válik, akit Jackson valaha megalkotott.

Holly Jackson (Fotó: Random House Children’s Books)

A történet során azonban nemcsak Rachel, hanem az őt körülvevő személyek titkaira is fokozatosan fény derül, a közöttük lévő, eleinte meglehetősen bonyolult kapcsolatok pedig idővel felszínre hozzák az igazi konfliktusokat is. A mellékszereplők – családtagok, barátok, tanárok és a nyomozók – mind hozzájárulnak a feszültség növeléséhez. Az írónő pedig különös figyelmet fordít mindvégig arra, hogy minden karakter rendelkezzen saját belső motivációival, ami nemcsak hitelesebbé, hanem sokkal dinamikusabbá is teszi a történetet. Végig olyan érzésünk lehet, hogy ebben a történetben mindenki gyanús, mindenki elhallgat valamit.

Jackson stílusa továbbra is lendületes, frappáns és éleslátó, az írónő ügyesen egyensúlyozik a feszültség és az érzelmi mélység között. Az őszinte és őrült pillanatok mellett finom, elgondolkodtató megjegyzésekkel is találkozunk, a párbeszédek pedig hitelesek és bár sokszor szarkasztikusak, de nem veszítik el az érzelmi töltetüket. A szerző természetesen és változatosan alakítja a karakterek hangját, és hasonlóan jól játszik a műfaji konvenciókkal is, miközben új elemeket is beépít. Bár a könyvben számos klasszikus krimi-szerkezetet találunk – eltűnt személy, gyanús környezet, titkok felfedése –, Jackson ezeket friss, új oldalról közelíti meg. A nyomozás nem is igazán az igazságra, hanem arra koncentrál, hogy miként épülnek és omlanak össze az emberek közötti bizalmi kapcsolatok. A regény legnagyobb újdonsága talán abban rejlik, hogy a thriller elemek mellett a pszichológiai feszültségre és az emberi kapcsolatok bonyolultságára helyezi a hangsúlyt.

Ugyanakkor, bár a regény számos erénnyel rendelkezik, nem mentes a hibáktól. A cselekmény néhol túlzottan elnyújtott, és a sok szereplő és háttértörténet olykor zavaró lehet az olvasó számára. Bizonyos momentumokban a feszültség inkább a karakterek belső vívódásaiban jelenik meg, semmint magában a történetben. Bár a sztori képes lekötni az olvasót, néhány szál talán túl hosszúra nyúlik, és a könyv dinamizmusa némileg csökken a végkifejlethez közeledve.

A Rachel Price visszatérése egy jól megírt thriller, amely tiszteli ugyan a műfaj hagyományait, de igyekszik új irányba is terelni azokat. Ugyanakkor nemcsak a thrillereket kedvelők számára nyújt izgalmas élményt, hanem azok számára is, akik szeretik a pszichológiai drámákat és szívesen tekintenek az emberi kapcsolatok mélyére.

Holly Jackson: Rachel Price visszatérése (The Reappearance of Rachel Price), ford.: Miks-Rédai Viktória, Kolibri Kiadó, 512 oldal
Kiemelt kép: Holly Jackson: Rachel Price visszatérése (Szerzőportré forrása: YouTube)