Október 2-án debütál a Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója, amely egy nem mindennapi divatbemutató formájában helyezi új kontextusba a kortárs művészeten keresztül a múltat, vizsgálja továbbá azt is, hogy a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek.
„A divat és az öltözködéskultúra egy nagyon izgalmas kommunikációs kód arra, hogy a múltat és a jelent összekössük, illetve a népi kultúrát 21. századivá tegyük. Az olyan kísérleti műfajok, mint akár egy divatszínház, remek eszközei lehetnek ennek a missziónak” – fogalmaz Dr. Czingel Szilvia, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetője, aki egyben a produkció ötletgazdája is.
A Hagyományok Háza divatszínházi előadásában a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei színpadi produkció keretében mutatják be a Szűcs Edit öltözéktervező által, erre az alkalomra megálmodott ruhadarabokat, de a térben a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum műtárgyai is láthatóak lesznek.
A produkcióban látható ruhákat teljes mértékben a népi kultúra motívumai ihlették, akár egy bizonyos hajfonás vagy egy adott tájegység speciális mintakincsei. Szűcs Edit jelmez- és divattervező szerint sokféle út létezik a tradíció és a modernitás egyidejű megjelenítésére az öltözékekben. A Körforgásban című produkció általa tervezett darabjait elsősorban a színpadi látványosság szempontjai ihlették, de munkái között olyan alkotások is megtalálhatóak, amelyek egy kis egyszerűsítéssel akár hordhatóvá is tehető. Az alkotó szerint az előadás célja elsősorban egy olyan szemléletváltásra való figyelemfelhívás, amely a hagyomány és a modernitás közötti hidat igyekszik még inkább láttatni.
A produkcióban a képzőművészethez hasonlóan a mozdulatoknak is a híd szerep jut, hiszen erősítik a hagyomány és a modernitás két pólusának kapcsolódását. Darabos Péter, az előadás rendező-koreográfusa úgy véli, a kortárs művészet kihívások elé állítja a megszokott normákat azzal, hogy a múltat új kontextusba helyezi és kritikai szemmel vizsgálja azt. Így képes arra is, hogy új perspektívákat tárjon fel az alkotók számára.
Kiemelt kép: Szűcs Edit egyik alkotása és annak inspirációja (Fotó: Hagyományok Háza)