Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből címmel nyílt szabadtéri képeslap kiállítás a Budavári Palota Csikós udvarában. Leginkább a 19. és a 20. század fordulójáról származó képeslapok által sokat megtudhatunk a karácsonyi és újévi szokásokról is, a hiedelmekről és a békebeli korszakokról.

A képes levelezőlap a kommunikáció, az üzenetváltás és a reklám forradalmának egyik eszköze volt a 19. század végén. Ez a kis papír a gyors postaforgalomnak és a közlekedés fejlődésének köszönhetően hamar eljuttatott üzenetet, kívánságot és képi tartalmat egy másik emberhez, de a turizmus fejlődésének egyik kulcsfontosságú kommunikációs eszköze, szuvenír is volt.

A múzeum képeslapgyűjteménye tizenegyezer darabot számlál, ennek páratlan darabjait láthatja most a közönség. A kiállítás a Mikulás, a krampusz, a karácsony és az újév hangulatos, kultúrtörténeti hagyományai mellett a képeslapok szerepére is felhívja a figyelmet.

A képes levelezőlapok használata a 19. és 20. század fordulójára vált tömegessé, amikor a polgárság kevésbé vagyonos tagjai is szívesen küldtek pár soros üzeneteket családtagjaiknak, barátaiknak vagy szerelmüknek. Az ilyen üdvözletek, jókívánságok sorában különleges helyen szerepeltek a téli hónapokban postára adott lapok, hiszen a feladók távol lévő szeretteikkel is osztozni tudtak az ünnepek és a szünidő örömeiben.

A tárlat egészen jövő év február 10-ig, összesen tizenhat szabadon álló, kivilágított installációban, 32 tablófelületen tekinthető meg, a keretek oldalain elhelyezett rejtvények segítségével pedig a gyerekek is megismerkedhetnek játékos formában a kiállítással. Különleges tárlatvezetéseket is tartanak: december 6-án Szabó T. Anna költő, író, december 14-én pedig Sal Endre író, az Újságmúzeum főszerkesztője vezeti körbe az érdeklődőket.

Kiemelt kép: Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből című kiállítás a Budavári Palotanegyed Csikós-udvarán (Fotó: Várkapitányság)