Augusztus utolsó hétvégéjén, Jelek a Balatonról címmel kerül megrendezésre a BALATORIUM Ökológiai és Kulturális Hétvége, amellyel a szervezők a Balaton aktuális ökológiai kihívásaira hívják fel a figyelmet változatos és mindenki által szabadon látogatható programokon keresztül.

Augusztus 25-én Tihanyban a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tart nyílt napot: a Balaton vízi- és környezettani kutatásával foglalkozó szakértők laborbejárásokon, beszélgetéseken és játékos programok keresztül mutatják be tevékenységüket. Megtudhatjuk, milyen őshonos és invazív fajok élnek a Balatonban, milyen éghajlatváltozási forgatókönyvekkel számolnak és hogy hogyan dolgozzák fel a tóról készült műholdfelvételeket. A Magyar Képzőművészeti Egyetem tihanyi művésztelepe most először érkezik a rendezvényre, szintén egy nyílt nappal. Céljuk, hogy a tihanyi lakosság és az odalátogatók számára láthatóvá és érzékelhetővé tegyék, hogy a Balaton nemcsak az üdülés, hanem a környezeti szempontokat figyelembe vevő innovatív és kísérletező művészeti projektek helyszíne is.

Augusztus 26-án és 27-én az örvényesi szabadstrandon fürdőzés közben minden érdeklődő megismerkedhet a Balaton aktuális ökológiai helyzetével és jövőjével, hiszen kutatók és művészek mutatják be a tavon zajló ökológiai és vízrajzi folyamatokat, sulymot, algát és hínárt kóstolhatunk az erre kialakított bárban. Vízi bejárásokon is részt vehetünk a BALATORIUM nádhajó flottájával. Az idei Ökológiai x Kulturális Hétvégén egy egészen különleges kutatóállomás is várja a látogatókat: a strand vízterületén, egy úszó tutajon eszközök, műszerek sokaságát helyezik el, hogy láthatóvá tegyék a strand körül zajló kisebb-nagyobb élőlényeket, természeti jelenségeket. Hidroszkóppal nézhetünk le a víz alá, periszkóppal láthatunk át a nádas felett, távcső hozza közel a nádas madarait, mikroszkóppal vizsgálhatjuk a vízi gerincteleneket. Műszerek segítenek nekünk, hogy a vízpart és a nádas mikroklímáját össze tudjuk hasonlítani, és így megismerkedjünk azokkal az élőlényekkel, amelyek rajtunk kívül a strandot használják.

Pillanatkép a BALATORIUM Ökológiai és Kulturális Hétvége korábbi programjáról (Fotó: Hamza Gergely)

Aki a passzívabb kikapcsolódást kedveli, olvashat és beszélgethet a strandkönyvtárban, ahol a Balatonról szóló ismeretterjesztő- és szakkönyvek mellett a programban résztvevő szakemberek, kutatók, kertészek, művészek ajánlásai is szerepelnek. A folyamatosan bővülő tudástárban könyvek mellett fotódokumentációk, prezentációk, plakátok és zine-ek, de még versek is találhatóak. A szervezők Jelek a szigetről címmel kiállítással és művészeti akciókkal is készülnek, hiszen a művészeti rezidenciaprogram alkotói az inváziós fajok, a tájhasználat, az algák témáin keresztül közelítik meg a Balaton élő rendszerét: műtárgyak, videók, installációk küldik a jeleket az átalakulóban lévő, szigetszerű élőhelyekről. A kiállítás keretében váratlan helyeken is felbukkannak majd a művészek munkái. Az Ökológiai x Kulturális Hétvége keretein belül nyílt napot tart a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet augusztus 25-én, pénteken. A Balaton vízi- és környezettani kutatásával foglalkozó szakértők laborbejárásokon, beszélgetéseken és játékos programok keresztül mutatják be tevékenységüket. Megtudhatjuk, milyen őshonos és invazív fajok élnek a Balatonban, milyen éghajlatváltozási forgatókönyvekkel számolnak és hogy hogyan dolgozzák fel a tóról készült műholdfelvételeket.

Kiemelt kép: Pillanatkép a BALATORIUM Ökológiai és Kulturális Hétvége korábbi programjáról (Fotó: Hamza Gergely)