Rendezvényekkel, kiadványokkal, az olvasóközönséget megszólító online naptárral ünnepli alapításának 75. évfordulóját a Móra Kiadó, amely hét évtizeden át, rendszereken keresztül, több krízist is átvészelve mindvégig piacvezető tudott maradni.

A Móra Kiadó 1950 és 1990 között évi háromszáz kötetet adott ki, átlagban harmincezres példányszámmal, ami évente kilencmillió könyvet jelent. Többek között olyan szerzők műveit gondozzák, mint Janikovszky Éva, Nemes Nagy Ágnes, Marék Veronika, Lázár Ervin és Szabó Magda. A kiadó az évforduló alkalmából ismeretterjesztő videót készített, amelyben felidézik, hogy a kiadót 1950-ben Ifjúsági Könyvkiadó néven alapították, azzal a feladattal, hogy a kor szellemének megfelelő szépirodalmi könyveket kínáljon a fiataloknak. A kiadó 1957-ben vette fel Móra Ferenc nevét. A Móra a modern magyar gyerekirodalom alapjainak megteremtése mellett menedékként is működött, megélhetési lehetőséget biztosított azon szerzőknek, akik a kor politikai viszonyai között hallgatásra voltak ítélve. A kiadónál az évek során egyre nagyobb számban jelentek meg kortárs és klasszikus szerzők köteteinek fordításai is.

Az évfordulót egy – az elmúlt 75 évet felidéző – antológiával ünneplik meg, amelyben klasszikus művek mellett kortárs és pályakezdő szerzők alkotásai is megjelennek, őszre pedig egy további meglepetéskiadványt is terveznek. E mellett készítenek egy online gyermekirodalmi naptárat is, amely főként a pedagógusoknak és a diákoknak lesz segítségére. Február 22-én családi napot rendeznek előadásokkal, játékos foglalkozásokkal, ahol a gyerekek kedvenc meséik szerzőivel is találkozhatnak majd, májusban pedig a Csíkszeredai Könyvvásáron ünnepel a kiadó.

Kiemelt kép: A Móra Kiadó 75. születésnapja a Könyvbárban (Fotó: Bach Máté / Kultúra.hu)