Együtt a város! – Ez a szlogenje az idei, szám szerint a 44. Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, amelyet 2024-ben április 29. és május 12. között rendeznek meg. A hagyományokhoz hűen a szervezők most is gazdag programkínálatot állítottak össze: színházi előadásokkal, kiállításokkal, koncertekkel és egyéb különleges produkciókkal várják a budapestieket és az idelátogatókat.
Az idei Budapesti Tavaszi Fesztivál nem csak a budapesti kultúra ünnepléséről szól, hiszen időpontja egybeesik Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozásának huszadik évfordulójával. Számos program az Európához fűződő gondolati és érzelmi viszonyunkat dolgozza majd fel. Április 29-én a világhírű Chamber Orchestra of Europe magyar gyökerű, de európai hatású művekből összeállított koncertje nyitja meg a fesztivált. A Budapest Jazzfest már harmadik éve hozza el Budapestre a műfaj legkiválóbbjait, akik a Jazz Világnapján szabadtéri koncerttel ünneplik meg a húsz éves csatlakozást. A Németországból érkező Rimini Protokoll pedig egy formabontó produkciót hoz el Budapestre: Az Európa házhoz megy című előadás magánlakások nappalijában testközelbe hozza a legtöbbünk fejében elvont fogalomként élő Európa eszmét. A spanyol Roger Bernat/FFF társulat parlamenti szavazást imitáló vitaszínházi előadással érkezik a Trafóba, a táncot, zenét és utcai művészetet ötvöző francia társulat, a Cirque Inextremiste izgalmas interaktív elődásában pedig a bizalom és a néző válik főszereplővé. A Freeszfe Egyesület A béke szigete, avagy a HUXIT című előadása egy disztópikus elmélkedés: 2034-ben már nyolc év telt el a HUXIT óta. Ebben az új világban, Budapest szívében működik a Nemzeti Rekreációs- és Integrációs Központ, ahova az emberek önkéntes alapon azért jelentkeznek, hogy segítséget kapjanak rossz beidegződéseik, gondolkodásuk és viselkedésük megváltoztatásához, annak reményében, hogy így sikerül megfelelően visszaintegrálódniuk a társadalomba.
Az idei fesztivál azt is bemutatja, hogy Budapest nyitott a világra, szolidáris azokkal, akik konfliktusos helyzetek áldozatai, kiáll azok mellett, akik küzdenek a szabadságukért. A Hooligan Art Community Bunker Cabaret című előadásában ukrán előadóművészek mutatják meg, hogyan vitték el a színházat és a zenét, a háború kitörését követően az ukrajnai bunkerekbe. Az Örkény István Színházban Susan Sontag Alice az ágyban című drámáját mutatja be a Szarajevói Háborús Színház. A különleges szerkezetű művet William James filozófus és Henry James író idejekorán elhunyt zseniális nővéréről, Alice Jamesről, Balázs Zoltán Arany Maszk-díjjal elismert rendezésében láthatja először a magyar közönség. Számos társadalmi kérdéssel foglalkozó produkció is megtalálható az idei fesztivál programjai között. Rezes Judit, Tihanyi Ildi és Gerlóczi Judit egy különleges, Fenntartható divatőrületek című divatbemutatón, a kifutón mutatják meg, hogy mennyi lehetőség van megunt és elhasznált ruhadarabjainkban. A Silver boom című interaktív városi performansz arra keresi a választ, hogy mikor és miért válik a kor előrehaladtával láthatatlanná a női test. A Stereo Akt Miután felmondtam című színdarabjában egykor pedagógusi pályán lévők mesélik el, miért kellett lemondaniuk hivatásukról. Boross Martin új rendezésében a nézők egy budapesti középiskola termeiben, rendhagyó szülői értekezleten találkozhatnak pályaelhagyó tanárokkal és történeteikkel.
Az elmúlt 20 évben a kulturális és közösségi összművészeti terek, a romkocsmák nagyban formálták Budapest városképét, és ma is szerves részét képezik a pezsgő és sokszínű fővárosi életnek. Az idei Budapesti Tavaszi Fesztiválon a hőskorszak és az új generáció jeles képviselői is szerepet kapnak egy este erejéig, hogy a bulinegyed szűk utcái, zárt falai közül kihozzák a szabadba a klubhangulatot, minőségi zenei és művészeti színpadi produkciókkal fűszerezve. A fesztivál nem csak különleges programjaival, hanem új helyszínekkel is várja az érdeklődőket. A programok egy részének a 2023-ban újranyílt Merlin, illetve a város új köztere, a Városháza Passzázs ad otthont. Részletes információkról a Budapesti Tavaszi Fesztivál honlapjáról és Facebook-oldaláról tájékozódhatnak az érdeklődők.
Kiemelt kép: Perényi Miklós (Fotó: Csibi Szilvia)