2025-ben is izgalmas kiállításokkal vár a Szépművészeti Múzeum! Április 9-től egészen július 20-ig vár minket az MS mester és kora című tárlat, szeptember 25-től 2026. január 11-ig látogathatjuk a Menny és pokol házassága – William Blake kora című kiállítást, november 27-től egészen 2026. május 31-ig elvarázsol minket Az öröklét őrei – Az első kínai császár agyagkatonái, május 8-tól szeptember 28-ig a Késői korszakok – Rajzok és sokszorosított grafikák modern művészek késői korszakából, az év végén december 11-től egészen 2026. március 15-ig A művész mint műgyűjtő – Georg Baselitz manierista grafikai gyűjteménye című kiállítást láthatjuk.
A Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria és az esztergomi Keresztény Múzeummal együttműködésben monongrafikus kiállítást szentel MS mester munkásságának és a selmecbányai Szent Katalin-templom általa készített egykori főoltárának. A tárlat a monumentális oltárépítmény részleges rekonstrukciója. A kiállítást egy átfogó kutatási projekt készíti elő, melynek fő célja a középkori mestert körülvevő művészeti miliő meghatározása. A kutatás MS mester festői stílusán kívül az oltárral vagy magával a mesterrel kapcsolatba hozható rajzokat is vizsgálja, és rekonstruálni kívánja az oltárkép társadalmi, történelmi, egyházi és művészeti hátterét. A kiállítás kurátorai dr. Endrődi Gábor (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest), dr. Pattantyús Manga (Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest) és dr. Sarkadi Nagy Emese (Keresztény Múzeum, Esztergom).
William Blake a brit irodalom és a képzőművészet kiemelkedő alakja volt, jellegzetes látomásos rajzaival, festményeivel és költeményeivel. A Menny és Pokol házassága – William Blake és kora című budapesti kiállítás a londoni Tate gyűjteményéből válogatva a költő és festő legjelentősebb műveit tárja a látogatók elé, a brit képzőművészet és történelem egy megrázó időszakának kontextusában. Az öröklét őrei – Az első kínai császár agyagkatonái című kiállítást a Qin Birodalom Kr. e. 5–3. századi szertartási bronzedényeiből, viseleteiből és építészeti kerámiáiból készült válogatás vezeti be, a tárlat zárásaként pedig a következő nagy dinasztia, a Han-dinasztia Kr. e. 2–1. századi katonai hódításait és életét megidéző sírkerámiákat tekinthetjük meg.
2023-ban indította a Grafikai Gyűjtemény új szerzeményeket gyűjteményi és kortárs művészeti kontextusba állító kiállítás-sorozatát, melynek utolsó állomásán a művészek kései alkotásai kerülnek fókuszba. Perneczky Géza a közelmúltban ajándékozta a Grafikai Gyűjteménynek az elmúlt évtizedben készített akvarell-sorozatait. A ma közel kilencvenéves művész korábbitól egészen eltérő hangvételű és technikájú alkotásai elgondolkodtató módon irányítják a figyelmet más művészek kései alkotásai felé. A művész mint műgyűjtő – Georg Baselitz manierista grafikai gyűjteménye című tárlat azt vizsgálja, hogy e két szerep hogyan kapcsolódik egymáshoz Georg Baselitz esetében, körüljárva szenvedélyes gyűjtésének szempontjait és motivációit. A középpontba Baselitz ízlését, választásait, legkedvesebb alkotóit és a számára személyesen fontos lapokat helyezzük. A manierista műveket általános művészettörténeti vonatkozások helyett 21. századi aspektusokból, a kortárs művész szemével láttatjuk.
Kiemelt kép: MS – Vizitáció (Fotó: szepmuveszeti.hu)