A budapesti Gólem Színház a következő, 2025/26-os évadban három új bemutatóra készül. Továbbra is játszani fogják nyolc előadásukat és hármat GITT ifjúsági társulat által bemutatott darabok közül – a színdarabokon túl pedig rengeteg egyéb program várja az érdeklődőket: a klubbprogramok keretén belül sok gasztroélményt és még egy iskoláknak szánt vetélkedőt is kínál a színház, folytatódnak a kiállítások a Gólem Kávézóban, nemzetközi együttműködéseket és fesztiválokat szerveznek továbbá befogadóprogramokat is hirdetnek.
A Gólem Színház továbbra is játszani fogja nyolc előadását: műsoron marad a Szakácskönyv a túlélésért, a Kiválasztottak, a Jaj, Istenem!, a Rossz zsidó, a Mintha élne, a Katonadolog, továbbá az idei Kortárs Magyar Dráma-díj különdíját elnyerő A Tíz hónap Babilon-ügy és a 13 éve futó Lefitymálva is. A GITT (Gólem ifjúsági Társulat és Tanoda) előadásai közül pedig a Rómeó és Júlia, az Erkély, és a Könyörtelenül marad a kínálatban.
A Gólem Színház jövő évados klubprogramjai kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek a zsidók gasztronómiai kultúrájára. Borgula András, a színház igazgatója, kiváló alkalomnak tartja ezeket a programokat, hogy könnyen befogadható eseményeken vehessenek részt azok is, akik alapjáraton ódzkodnak a vallástól – finom ételek fogyasztása közben a saját szemükkel láthatják, hogy „a zsidóknak nincs szarvuk vagy farkuk.” A Hello Sábesz! például egy közös, beavató sábeszi vacsorára invitálja az érdeklődőket, a Mi a vacsi? című program pedig az elmúlt húsz év előadásainak sztárjaival (pl. Kiss Mari, Zsurzs Kati, Kaszás Gergely, Trokán Péter, Huzella Júlia) együtt kínál egy közös vacsoát miközben az előadók kedvenc ételeit lehet fogyasztani, és történeteiket lehet hallgatni. A Főzősuli munkanevet viselő program pedig azoknak a vendégeknek készült, akik egy-egy étkezés után követelték az ételek receptjeit – most alkalmuk adódik megtanulni azok elkészítésüket is.
Szintén a klubbprogramok keretén belül fog megvalósulni a Semmi se kötelező néven futó színjátszó verseny a GITT és középiskolai drámaosztályok, és színjátszó szakkörök között. A tervek szerint havonta megrendezésre kerülő esemény célja, hogy az iskolai kötelező olvasmányokat valamilyen szinten közelebb hozza a fiatalokhoz. Játékos vetélkedőkön keresztül tervezik kitárgyalni a művek előnyeit és hátrányait, olyan módon, hogy még – a Németh Virág vezető dramaturg által lehetetlen feladatnak tűnő – Az arany ember is szerethető legyen.
Folytatódnak a kiállítások is a Gólem Kávézóban: húsz év látványtervei, poszterei, előadásfotói kapnak majd helyet a falakon, valamint Gordon Eszter a felújítás előtt készült képeiből rendeznek nagyszabású kiállítást. A képek még 2019-ben készültek, azonban eddig vártak a bemutatás legideálisabb időpontjára.
A 2025/26-os évben három új bemutató kerül megrendezésre: A Borgula András színrevitelében készülő Lefitymálva 2 munkacímet viselő produkció, ami a 13 éve futó előadás folytatásának szánnak. 2025 Szilveszter este kerül bemutatásra a Már csak 100 év van hátra ideiglenes címen futó darab: Borgula András önálló estje, amelyben a Gólem Színház első húsz évéről fog mesélni. Végezetül 2026 tavaszán debütál az izraeli irodalomban alapműnek számító Dibuk adaptációja is, szintén az igazgató rendezésében. Az előadás egy Rómeó és Júliához hasonló klasszikus szerelmi történet, amelyben az egymásba szerető fiatalok élete hasonlóképp tragikus véget ér. Az előadást a GITT társulata játssza két vendégművésszel kiegészülve.
Elindulnak a színház befogadó programjai is. MozGólem névvel az évadban egy egyéni alkotónak vagy egy kisebb társulatnak 2 hónapos próbalehetőséget biztosítanak, majd bemutatót a Gólem Központban. A színház minden produkciós feladatban segítséget és mentorálast nyújt a kiválasztott projektnek. A BefoGólem keretén belül pedig 2 már színpadra állított előadást fog befogadni a központ. A továbbjátszási lehetőségen túl minden egyéb téren (raktározás, jegyeladás, közönségszervezés, stb.) segítséget és mentorálast biztosítanak a kiválasztott produkcióknak.
A következő évadban együttműködéseket is szervez a színház: a Ljubljanai Mini Színházzal kölcsönös vendégjátékot terveznek, majd, ha minden jól sikerül, a rákövetkező évadban rendezőket is cserél a két színház. Továbbá a Jeruzsálemi Bár Illan Egyetem Összehasonlító Irodalom Tanszékén megvalósuló színházi tanulmányok vezetője és a Gólem Központ művészeti igazgatója (Roy Horowitz és Borgula András) együttműködési megállapodás keretében kölcsönös oktatásról és online kurzus megtartásáról döntöttek. Borgula András a FreeSZFE idén induló színészképzésében is részt vesz majd mentorként.
A közszolgáltatási szerződésük keretében, szoros együttműködésben Erzsébetváros Önkormányzatával, továbbra is aktívan részt vesznek a kerület zsidó és független színházi kulturális életének szervezésében és lebonyolításában, olyan eseményekkel, mint a Sálom Utca, az ÍMEFeszt, a Civil Korzó, a Zsidó Újévi mézességek, a Nyitott Sátrak Éjszakája, a Mindenki Hanukája és a Purimi Sütiutca.
Az Ezer Gólem Klub támogatói közösségében egyre nagyobb szerepet kapnak a mikroadományok, amelyek a klub tagjaitól érkeznek. Ezer – héberül „segítség” – olyan embereket keres, akik havonta legalább 1000 forinttal támogatják a színházat; jelenleg 250–300 állandó mikroadományozó tartozik hozzá. Legnagyobb támogatója a VII. Kerületi Önkormányzat: Erzsébetváros továbbra is kiemelten támogatja a Gólem Színházat, és a közgyűlés döntése alapján az idei évben 20 millió forinttal segíti a munkáját.
Sokak számára legfontosabb információ pedig, hogy jubileumi évad közönségkedvenc süteményei a piros-pesztós és málnás-pisztáciás babka lettek.
Kiemelt kép: A Gólem Színház (Fotó: Polyák Attila)