Április 25-én indul a 12. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) a Nemzeti Színházban, amely idén 18 ország művészeit látja vendégül. Vidnyánszky Attila, vezérigazgató szerint ez a szám lefedi az egész világot. A visszatérő országok mellett a rendezvény történetében most először Mongólia is képviselteti magát.

A hétfőn tartott budapesti sajtótájékoztatón Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár egy különleges szellemi és művészeti műhelyként jellemezte az egy hónapig tartó fesztivált, ahol a színházi szakma legjobbjai találkozhatnak. A MITEM-en nem csak előadásokat tartanak, hanem mesterkurzusok, könyvbemutatók és szakmai eszmecserék is gazdagítják a programot. Kovács S. József és Juhász Péter a társulat két tagja arról beszélt, hogy fiatal színészként nagy lehetőségként tekintenek a fesztiválra, hiszen betekintést nyerhetnek a nemzetközi színjátszás sokszínűségébe. Novák Irén azonban kihangsúlyozta, hogy a találkozó nem csak a szakmának szól, hanem kiemelt szerepet biztosít a művészek és a nézők közötti párbeszéd kialakítására és elősegítésére is.

Novák Irén a sajtótájékoztatón (Fotó: Kovács Milán)

Vidnyánszky Attila a színészek hozzászólásait kiegészítve hozzátette, hogy a fesztivál egyik legnagyobb ajándéka egy szerteágazó kapcsolatrendszer biztosítása, ami lehetővé teszi egymás inspirálását és a nemzetközi barátságok létrejöttét. A vezérigazgató elmondása szerint az elmúlt 11 évben barátokat kerestek, és barátokat leltek a vendégművészekben, ezt a hagyományt szeretné folytatni. Az idén érkező 18 országból, többek között visszatérő vendégként üdvözli a bolgár, görög, izraeli, román, mexikói, kínai, japán és olasz társulatot és új barátként tekint a mongol előadókra, akik szerepeltetése az idei MITEM egyik legnagyobb vállalkozása. Vidnyánszky szerint a szerteágazó kapcsolati háló bizonyítja, hogy a kultúra hidakat építhet az emberek között.

A vezérigazgató különleges eseményként, egy nagy ünnepként jellemezte, hogy a fesztivál keretén belül létrehozzák a Nemzetközi Nemzetiségi Színházak Szövetségét, amely olyan kisebbségi színházakat tartja össze, amelyek a nyelvük és kultúrájuk megmaradásáért küzdenek. A szövetség egy olyan együttműködést jelent, amelyben a résztvevő több, mint száz ország együtt gondolkodhat, illetve tapasztalatokat és túlélési stratégiákat oszthat meg egymással.

Vidnyánszky Attila a sajtótájékoztatón (Fotó: Kovács Milán)

A program kortárs és klasszikus darabokat, valamint olyan visszatérő alkotók rendezéseit kínálja, mint Theodórosz Terzopulosz, Diana Dobreva, Rimas Tuminas, Jan Fabre és Silviu Purcărete, illetve a Kassai Nemzeti Színházzal közösen létrehozott kétnyelvű, szlovák-magyar Rómeó és Júlia is látható lesz, Vidnyánszky rendezésében. Kulcsár Edit Ágota, a MITEM főszervezője hozzátette, hogy a még folynak az egyeztetések a Comédie-Française társulatával is, amely a tervek szerint márciusi bemutatóját hozza el a találkozóra, Jean Racine Berenice című művét. Ezzel Franciaország lesz a 18. ország a résztvevők listáján.

A fesztivált a mongol társulat Az ég fia című előadása nyitja, amely csaknem száz résztvevőt sorakoztat fel. A történelmi eposzt Namnangiin Naranbaatar rendezte a Mongol Nemzeti Dráma Színház közreműködésével. A MITEM záróprodukciója a tel-avivi Gesher Színház mutatja be: a legendás litván rendező, Rimas Tuminas utolsó munkáját, Edmond Rostand költői drámája nyomán készült, héber nyelvű Cyrano (Egy szerelem komédiája) című darabot viszik színre.

Április 22. és május 25. között a MITEM nézői a mongol történelmi eposzt feldolgozó nyitóelőadás, a szlovák-magyar színházi koprodukció, a francia és a két román előadás mellett többnyelvű mexikói darabbal, albán, török, jugoszláv, bolgár, görög, héber, kínai, lengyel, olasz és szerb nyelvű színházi alkotásokkal is találkozhatnak. A bérletesek hétfőtől, a nagyközönség pedig február 12-től válthat jegyet a fesztiválra.

Kiemelt kép: A 12. MITEM sajtótájékoztatója (Fotó: Kovács Milán)